Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Zyrtare/ Nuk ka më Maqedoni por Maqedonia e Veriut

Zyrtare/ Nuk ka më Maqedoni por Maqedonia e Veriut
Republika e Maqedonisë së Veriut do të quhet nga dita e sotme Maqedonia.

Kuvendi ka miratuar me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri.

Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendamentet 33, 34,35, 36 të propozuar nga Qeveria dhe partitë propozuese.

Këto ndryshime vijë në kuadër të marrëveshjes së Prespës mes Zoran Zaev dhe Aleksis Tsipras./ I.M-Dritare.net