Vasili: Përse Rama nuk shpall emergjencën civile?

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar në lidhje me situatën në të cilën ndodhet vendi, pas tërmetit të së shtunës.

Ai përmes një statusi në Facebook, shkruan se pse kryeministri nuk e shpall emergjencën civile, apo arka e shtetit është bosh?

Vasili ka cituar edhe ligjin.

Sa jane fondet e qeverise per termetin,pse nuk pergjigjen apo arka e shtetit eshte bosh ??

Ne Ligjin Nr.45 te vitit 2019 ne Nenin 3 pika 6 thote:

“Emergjencë civile” është situata e papritur me pasoja negative për komunitetin dhe që cenon sigurinë e tij, e cila shkaktohet nga fatkeqësitë që sjellin dëme të menjëhershme e të rënda për jetën e njerëzve, pronën, trashëgiminë kulturore dhe mjedisin.”.

Ligji eshte i qarte :

Perse nuk e shpall Rama emergjencen civile,por i bishtnon e behet qesharak se bashku me nje tufe me ministra, qe si papagalle perserisin te njejtin budallek per mosshpalljen e saj??

Çduhet te ndodhe me shume per Ramen se sa nje termet kaq i rende qe ka shqetesuar Europen si dhe permbytjet qe pasuan per te shpallur emergjencen civile??

Ku i ka Rama dhe perse nuk behen publike fondet e qeverise nderkohe qe flet e flet pa fund gjera boshe?

Sa eshte gjendja reale e Fondit Rezerve te qeverise i cili do te ishte burimi kryesor i financimit per demet e termetit?

Pse nuk behen te qarta me shifra dhe fakte demet e shkaktuara nga termeti??

Cila eshte fatura financiare qofte edhe e perafert e ketyre demeve??

A mos valle Rama dhe qeveria e kane zbrazur totalisht arken e shtetit dhe nuk ka para’, ndaj vazhdon heshtjen idiote,kur dihet boterisht se pa fonde kjo situate eshte absolutisht e pamundur qe te perballohet??

Edhe sa kohe do ta vazhdoje qeveria maskaraden hipokrite, ngopjes me lugen bosh,te kamerierve qeveritare me tabaka ne dore,qe pasi u grabiten shqiptareve parate me koncesione dhe i zhyten ne mjerim bejne sikur i genjejne tani me nga nje tas supe??

Perse nuk i lene mashtrimet mediatike te tipit te para viteve 90′ dhe te marrin te gjitha pergjegjesite qe u ngarkon Kushtetuta dhe ligji dhe te heqin parate nga koncesionet dhe ti perdorin per termetin dhe permbytjet ne kete hall te madh qe u ra shqiptareve mbi koke??

Shqiptaret duan zgjidhje per shtepite e demtuara dhe nuk kane asnje nevoje te shohin ofensiven mediatike te ngopjes me lugen bosh te ministrave qe si budallenj te rendomte recitojne te njejten vjershe neper televizione.

Turp per keta ministra qe genjejne pacipesisht dhe me ndergjegje shqiptaret.

Turp qe poshterohen ne kete fare feje keta ministra per hesap te kryeministrit, qe ka ikur vjedhurazi nga Shqiperia dhe i ka braktisur shqiptaret ne diten e tyre te hallit ne kuturisjen e tij per te lypur ndonje foto a ndonje buzeqeshje lart e poshte”, shkruan Vasili./E.B-dritare.net

LEXO DHE :  Ja si duket vjeshta nëpër botë!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.