Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Ushqimet më të mira për presionin e lartë të gjakut!

Ushqimet më të mira për presionin e lartë të gjakut!

Presioni i lartë i gjakut prek të rinjtë, të rriturit dhe të moshuarit. I ashtuquajturi 'vrasësi i heshtur', shpesh nuk ka shenja paralajmëruese, ndaj ju duhet të tregoni vetë kujdes me ushqimin që hani.

Dritare.net ju tregon më poshtë disa nga ushqimet më të mira për t'u ngrënë, nëse doni të keni shëndet mirë dhe të ulni presionin e gjakut nëse vuani nga kjo sëmundje.

1. Bajamet dhe arrat

Bajamet dhe arrat përmbajnë yndyra të pangopura, që ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit.

2. Banane

Bananet janë të pasura me kalium, i cili mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut.

3. Hudhra

Për shkak të përmbajtjes së lartë të allicinës, ky produkt mund të luftojë gjithashtu simptomat e hipertensionit.

4. Patatet

Patatet kanë magnez dhe kalim, që ndihmojnë në shëndetin e mirë kardiovaskular.

5. Fara luledielli

Edhe pse të vogla, ata ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit.

Credit: Freepik

6. Fasule

Fasulet kanë magnez, kalium dhe fibra, që janë të dobishme për shëndetin e zemrës.

7. Speci djegës

Relakson enët e gjakut dhe ul hipertensionin

8. Shafrani i Indisë

Ai lehtëson inflamacionin, forcon zemrën dhe përmirëson rrjedhën e gjakut.

9. Spinaqi

Ky produkt është i pasur me antioksidantë, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut.

10. Panxhari

Lëngu i freskët i panxharit mund të ndihmojë në detoksifikimin e gjakut, trajtimin e mbipeshes dhe uljen e presionit të gjakut.

11. Vaj ulliri

Përmban antioksidantë, të cilët ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të mirë të zemrës dhe uljen e presionit të gjakut.

12. Çokollata e zezë

Çokollata e zezë  është e dobishme për shëndetin tuaj, pasi ndihmon në uljen e presionit të gjakut.

Credit: Freepik

13. Fara liri

Për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore omega-3 që gjenden tek farat e lirit, këto fara ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

14. Domate

Ky produkt popullor është i pasur me likopen, i cili zvogëlon në masë të madhe presionin e lartë të gjakut.

15. Vaj susami

Studimet tregojnë se vaji i farës së susamit zvogëlon presionin e gjakut dhe ndihmon në mbrojtjen e hipertrofisë së zemrës../E.B-dritare.net

Credit: Freepik