Trauma post-tërmetit/Shmangni ilaçet qetësuese. Ja çfarë duhet të konsumoni!

Tërmeti i 26 nëntorit përveçse shkaktoi 51 viktima, dhe dëme të mëdha në në banesa, la pas te njerezit trauma dhe ankth. Të shqetësuar për të gjetur shpëtim te ilaçet, shumë i janë drejtuar farmacive për të marrë medikamente si Xanax, valium, të cilët ata mendojnënse se do t’i qetësojnë qoftë edhe për pak kohë.

Por në fakt ilaçet e vërteta janë çajërat. Dritare.net komunikoi me Megi Koçiajn e cila ka përfunduar studimet për neuroshkencë në Londër.

Koçiaj tha se të tilla ilaçe duhet të merren patjetër me rekomandimin e mjekut, pasi kanë një efekt negativ në shëndet. Përdorimi i medikamenteve të tilla sjell varësi dhe ndryshojnë strukturën e disa receptorëve në tru.

“Përdorni çajërat, veçanërisht ju keshilloj çajin e kamomilit. Por kujdesuni që po aq sa pini çaj të pini edhe ujë që trupi të jetë i hidratuar. Po kështu çaji i malit ka një serë efektesh pozitive.

LEXO DHE :  “E shkuara goditet për të fshehur mediokritetin e së tashmes”, Javier Marias tregon shkrimtarët siç nuk i kemi njohur

Këto janë të bëshme nga kushdo, pa shpenzime, dhe të mbështetura ne studime shkencore.

Te pjesa e ushqimit, po ju dergoj nje nga videot qe kam folur per ushqimin, ku perfshihet omega-3 vecanerisht” thotë Kociaj për dritare.net./L.F-Dritare.net

 

View this post on Instagram

 

Me pak kujdes ne ushqim mund te krijojme kushtet me te mira per trurin tone! M xx (klikoni 📺 poshte majtas per ta pare te plote)

A post shared by Bananaditar (@bananaditar) on

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.