Temperaturat në Antarktidë kalojnë 20 gradë celsius, për herë të parë në histori

Antarktida ka tejkaluar për herë të parë temperaturën mbi 20 gradë celsius. Në një ishull në kontinent studiuesit kanë regjistruar një temperaturë prej 20.75 gradë celsius.

Shkencëtari brazilian Carlos Schaefer tha se kurrë më parë nuk është shënuar një temperaturë kaq e lartë në Antarktidë.

LEXO DHE :  Të dënuar për vrasje/ Tre emrat e shumëkërkuar nga policia

Kontinenti gjithashtu shënoi një rekord javën e kaluar, ku temperaturat u regjistruan  18.3 gradë celsius, në gadishullin Antarktik./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.