Si do të ndërtojë Kina një spital për 6 ditë!

epa08157642 People work at the construction site of a field hospital in Wuhan, Hubei province, China, 24 January 2020. The 1,000-bed hospital is expected to be completed by 03 February 2020 to cope with the increasing number of people affected by the coronavirus. The outbreak of coronavirus has so far claimed 25 lives and infected more than 800 others, according to media reports. The virus has so far spread to the USA, Thailand, South Korea, Japan, Singapore and Taiwan. EPA-EFE/YUAN ZHENG CHINA OUT

Qyteti kinez Wuhan ka vendosur të ndërtojë një spital brenda gjashtë ditëve  ku do të pacientët që dyshohen për se janë infektuar me virusin kinez.

Aktualisht janë 830 raste të konfirmuara në Kinë, 41 prej të cilëve kanë vdekur. Spitalet në qytet janë tejmbushur nga njerëz të frikësuar, ndërsa farmacitë po boshatisen.

Spitali i ri do të përmbajë rreth 1.000 shtretër, ndërsa sipërfaqja do të jetë 25,000 metra katrorë.

“Është  një spital i karantizuar, ku do të trajtohen  njerëz me sëmundje infektive, kështu që ky spital ka sigurinë dhe pajisjet mbrojtëse,” tha Joan Kaufman, pedagog në Harvard Medical School.

Si është në gjendje Kina të ndërtojë një spital në gjashtë ditë?

“Kina gjithmonë thyen rekorde. Është një shtet që i bën gjërat shpejt e shpejt”, thotë Yanzhong Huang, një anëtar i moshuar në Këshillin për Marrëdhëniet e Jashtme.

LEXO DHE :  I ati u nda nga jeta një vit më parë/ Ajola Xoxa: Asnjë përqafim nuk e zëvendëson dot tendin

Ai thekson se spitali në Pekin në vitin 2003 ishte ndërtuar brenda shtatë ditësh, kështu që ekipi i ndërtimit po përpiqet të thyejë atë rekord. Ashtu si spitali në Pekin, qendra Wuhan do të bëhet nga ndërtesa të parafabrikuara.

Huang tha që inxhinierët do të vinin nga i gjithë vendui, në mënyrë që të përfundonin ndërtimet në kohë.

“Puna inxhinierike është ajo në të cilën Kina është e mirë. Ata kanë ndërtuar rrokaqiej në një kohë rekord. Kjo është shumë e vështirë të imagjinohet nga perëndimorët” shtoi ai.

Përsa i përket furnizimeve mjekësore, Wuhan ose mund të marrë furnizime nga spitalet e tjera ose mund t’i porosisë ato nga fabrikat./L.F-dritare.net

Lexoni edhe: Ekskluzive/ Ambasada Shqiptare në Kinë: Pekini është zbrazur, ja këshillat për shqiptarët!

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.