Shqiptarja fiton zgjedhjet në SHBA, emërohet prokurore në Virxhinia

Shqiptarja nga Tropoja, Buta (Bude) Biberaj ka fituar zgjedhjet për prokurore në qarkun Loudon, në Virxhinia, të SHBA-së

Kandidatja e bashkësisë demokratike mposhti republikanen Nicole Wittmann. Ajo mori 53,684 vota ose (49.5%) ndërsa Wittmann 51,476  vota ose  (47.5%).

Kjo ishte oferta e parë e Biberajt për detyra publike. Ajo është partnere në firmën juridike Leesburg të Biberaj Snow & Sinclair. Ajo është pranuar të praktikojë në Gjykatën Supreme të Shteteve të Bashkuara dhe të gjitha gjykatat shtetërore dhe të apelit në Virginia, Maryland dhe New York. Ajo mori një diplomë universitare në arsim nga universiteti “George Mason” dhe doktoratën juridike nga Shkolla e Drejtësisë “Antonin Scalia”, shkruan dritare.net

LEXO DHE :  7 viktima nga tërmeti, si dukej para termetit pallati 6 katësh ku u shuan dy familje në Durrës!

E lindur në New York, vendimi i Biberajt për t’u bërë avokate ishte gjithnjë me synimin për të ndryshuar botën për mirë. Në vitin 2006, ajo u emërua gjyqtare zëvendësuese për Rrethin e 20-të Gjyqësor. Gjatë 11 vjetëve të saj në stol, ajo kryesoi qindra çështje penale dhe civile./K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.