Na ndiqni edhe në

Shqiptar

Noizy: U largova nga Shqipëria për një jetë më të mirë, por në Londër krijova bandë!

Noizy: U largova nga Shqipëria për një jetë më të

Reperi i njohur, Noizy në një intervistë për mediat angleze ka rrëfyer largimin e tij nga Shqipëria në moshën 10-vjeçare, jetën në Londër dhe karrierën e tij. Noizy ka treguar se lufta e Kosovës ka ndikuar për të dhe familjen e tij, ku citon: Po vinim nga një situatë e vështirë. Gjatë gjithë vitit kam dëgjuar të shtëna dhe granata. Fëmijët po gjenin fjalë për fjalë armë në shkurre. Ishte vetëm një lajm i tmerrshëm kudo. Në kërkim të një mjedisi më të sigurt, Noizy dhe familja e tij u larguan në Francë dhe jetuan në jug të Londrës.

Megjithatë, situata në MB nuk ishte ajo që kishte parashikuar familja.

“Nuk kishte armë dhe granata në dysheme, por Londra e Jugut nuk ishte e sigurt. Kisha frikë të shkoja në shtëpi nga shkolla pa u ndalur nga bandat që përpiqeshin të grabitnin këpucët e mia ose varësen që mora për ditëlindjen time”, tregon reperi.

Ndër të tjera, reperi tregon se si është paragjykuar nga shokët që e rrethonin.

“Mos u ul këtu se je refugjat, kthehu në vendin tënd, ne nuk të duam këtu”, ishin fjalët e shokëve.

Një trajner i mprehtë që në moshë të re, Noizy filloi të përmirësonte aftësitë e tij luftarake në klubin e boksit St Peter's në Woolwich. Pavarësisht nga aftësia e tij për të goditur me grusht, nxënësi i shkollës e dinte që dhunuesit gjuanin në tufa dhe si individ ai ishte ende i prekshëm. Kështu Noizy krijoi një bandë. Ai e quajti On The Run, ose OTR siç lexon tatuazhi në dorën e tij dhe anëtarët ishin të gjithë djem shqiptarë të Londrës së Jugut që kishin hasur në probleme të ngjashme me të.

“Ne ishim grupi i parë shqiptar, i formuar në vitin 2001, ishim vetëm 10 veta në fillim, të gjithë boksierët. Grupi bëhej gjithnjë e më i madh sa më shumë, njerëz vinin nga Shqipëria. Unë isha udhëheqësi sepse kisha ardhur në moshën 10 vjeç dhe mësova gjërat e vogla që ishin të rëndësishme; si të visheni, të flisni. Unë u thashë atyre nëse nuk dëshironi të kaloni luftën, ne duhet të qëndrojmë së bashku. Ne ishim në "ride or die" sepse megjithëse ishim më të shumtë në numër në krahasim me grupet e tjera, u bëmë të paprekshëm”, shprehej ndër të tjera reperi./M.K-dritare.net