Na ndiqni edhe në

Shqiptar

Debat mes banorëve për largimin e Eglës: Është kaluar vija e kuqe

Debat mes banorëve për largimin e Eglës: Është kaluar


Një debat i fortë është ndezur gjatë spektaklit të sotëm për largimin e Eglës.

Debati

Meriton: Më vjen keq nga dyfytyrësia e shumë personave këtu. Egla ka mbajtur qëndrim me shumë persona këtu, i ka ofenduar. Romeos i ka thënë kastravec. Ti e ke pasur realisht shumë frikë.

Romeo: Këtu ka kaluar çdo limit, këtu është kafshëri, është përndjekje, kalohet vija e kqe dhe ky më thotë mua ushtar pasi Egla ka dalë nga shtëpia. Mua nuk më pëlqen shtëpia.

Meritoni: Kundrejt atyre vendimeve që ka bërë Egla, unë u akuzova për dicka që e kam përjetuar vetë. Mund të kisha mbetur pa sy fare. Ajo ka shkelur vijën e kuqe. Ka bërë shumë ofendime. Unë nuk e kam shkelur vijën e kuqe, nuk kam prekur askënd me dorë. Këtu është lojë nervash.

Ilnisa: Vijën e kuqe të gjithë e kemi shkelur me këmbët tona. Po i referohesha shumicës. Këtu përfshihesh tek loja e Eglës dashur pa dashur, të ndikon. Romeo po përfiton nga kjo situatë.

Romeo: Këto janë lojëra fjalësh.

Ilnisa: Romeo përfiton në mënyrë shumë të ulët. Më keq se çdo kush, ja po të shohim dhe tani.

Romeo: Të dëgjojmë broçkullat e tua?

Ilnisa: Romeon mjafron t’i vendosi mdhe një emër hero tani dhe…

Ledion Liço: A kishe mundësi ta parandaloje situatën?

Ilnisa: Ka pasur gjithë mundësitë e botës ta bënte atëherë këtë që ka bërë.

Romeo: Pasi ndodhi i kam ndenjur afër Meritonit, kam folur me të.

Juli: Më vjen keq për 80 ditët e saja këtu. Por ajo mor iatë që meriton. Në fund është një lojtar i fortë më pak. Dua të theksoj këtu se ishte mes Ilnisës, Meritonit dhe Eglës kjo situatë. Nuk kuptoj pesonalizimin që i bën Romeo që s’ka lidhje fare me këtë situatë. Nuk jam askush të gjykoj veprimet e dikujt. Ata të dy e kanë provokuar dhe ajo ka rënë pre e kësaj. Për mua secili mban përgjegjësi për veprimi nqë bën.

Jetmiri: Në një anë unë besoj që Egla ishte shembulli se si një lojtar hden jë person nuk dueht të sillet në komunitet.

Romeo: E ka frikë, e kishte frikë, u interesonte që të largohej./K.C/dritare.net