Na ndiqni edhe në

Shëndet

Nokturia/ Arsyet pse shkoni shpesh në tualet gjatë natës!

Nokturia/ Arsyet pse shkoni shpesh në tualet gjatë natës!

"Vizitat” e përsëritura në tualet gjatë natës, janë dhimbje më vete. Veçanërisht pas moshës 50-vjeçare, kështu që zakonisht nuk është befasi për ata mbi 50 vjeç, nokturia siç quhet gjendja, do të çojë në gjumë të shqetësuar dhe sëmundje shoqëruese si humori i dobët dhe mungesa e përqendrimit dhe një rrezik i shtuar i obezitetit, presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve të zemrës, diabetit, goditjes në tru, rënies së aftësive njohëse dhe vdekjes së parakohshme.
Fenomeni mund të jetë kalimtar ose i vazhdueshëm, për shkak të stilit të jetesës ose problemeve shëndetësore. Ekspertët nga Universiteti i Harvardit shpjegojnë gjithçka rreth nokturisë.
Zakonet e përditshme si pirja e shumë pijeve dhe pijeve me kafeinë gjatë ditës, gjë që rrit prodhimin e urinës, ose pirja e shumë lëngjeve para gjumit mund të shkaktojë nokturinë. Plus, shumë njerëz e kanë më të lehtë të urinojnë kur janë shtrirë, shpjegon Dr. Michael O'Leary, një urolog në Spitalin Brigham and Women's të lidhur me Harvard.
Sa i përket moshës, Dr. Mallika Anand, një urogjinekologe në Qendrën Mjekësore Beth Israel Deaconess e lidhur me Universitetin, vëren se me plakjen, hormoni antidiuretik i trupit, një rregullator kyç i urinimit gjatë natës, zvogëlohet.
Ekspertët paraqesin gjithashtu kushtet themelore që shpesh fshihen pas nokturisë, të ndryshme ose të zakonshme midis dy gjinive.
Tek gratë, fenomeni mund të vërehet gjatë shtatzënisë, kur fetusi shtyp fshikëzën e urinës, duke shkaktuar nevojën për të urinuar më herët, ndërkohë që ka një rritje të prodhimit të urinës. Në moshën më të vjetër, një fshikëz tepër aktive që çon në urinim më të shpeshtë është një shkak i zakonshëm, veçanërisht pas menopauzës. Tek meshkujt, fshikëza tepër aktive është zakonisht pasojë e zmadhimit të prostatës (hiperplazia beninje e prostatës), e cila redukton rrjedhjen e urinës nga fshikëza duke i bërë më aktive muret muskulore të fshikëzës, shpjegon Dr. O'Leary.
Ndër sëmundjet dhe gjendjet mjekësore që shkaktojnë nokturinë, urologët theksojnë:
diabeti i tipit 2; veshkat, për të hequr sheqerin shtesë në gjak, prodhojnë më shumë urinë, ndërsa njerëzit me diabet zakonisht kanë një etje të shtuar dhe pinë më shumë lëngje.
apnea e gjumit; truri e kupton se nuk po merr oksigjen të mjaftueshëm gjatë natës dhe për ta rritur atë, u sinjalizon veshkave të rrisin vëllimin e gjakut dhe zemrën të pompojë më shpejt, duke rezultuar në prodhimin e më shumë urinës.
nefropatia
marrja e diuretikëve dhe ilaçeve të tjera për hipertensionin
variçet që shkaktojnë mbajtjen e lëngjeve gjatë ditës dhe që përfundojnë në gjak dhe në veshka gjatë natës.
Si trajtohet?
Kur është për shkak të stilit të jetesës, kufizimi i konsumimit të lëngjeve disa orë para gjumit, të paktën 10 orë për pijet me kafeinë, si dhe alkooli është hapi i parë. Nëse problemi vazhdon, ekspertët rekomandojnë testime mjekësore për kushte dhe sëmundje të padiagnostikuara, trajtimi ose menaxhimi i të cilave do të lehtësojë nokturinë./K.C/dritare.net