Shembja e Kullave Binjake, 18 vjet nga tragjedia që ndryshoi botën

Picture: AlamySource:Alamy

18 vjet më parë, 4 avionë sulmuan Kullat Binjake në Nju Jork, duke shkaktuar një tragjedi që ndryshoi botën.

Terroristët  e Al-Kaedës sulmuan dy kullat binjake që ishin Qendra Tregtare Botërore, duke lënë 2977 viktima dhe mijëra të plagosur.

Fillimisht u sulmua Kulla Veriore, në orën 08:46, dhe të gjithë menduan se ishte aksident, por pas sulmit të dytë, ndaj Kullës Jugore, 17 minuta më vonë, u kuptuar që ishte një  sulm terrorist.

LEXO DHE :  2 marsi/ Presidenca: Është manifestim, flamujt kuqezi dhe mimozat janë të mirëpritura!
Picture: Spencer Platt/Getty ImagesSource:Supplied

Nga ora 10:30 e mëngjesit Kullat Binjake ishin shembur, dhe e vetmja gjë që shihej ishin njerëz që vraponin mes pluhurit dhe mbeturinave, për të shpëtuar jetën e tyre apo njerëz që hidheshin nga kullat.. Më poshtë dritare.net ju sjell disa nga fotot që gjithmonë do të kujtojnë këtë tragjedi./E.B-dritare.net

Picture: Jose Jimenez/Primera Hora/Getty ImagesSource:Getty Images

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUPPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.