Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Presidenti Trump shkarkon nga detyra Këshilltarin e Sigurisë, John Bolton

Presidenti Trump shkarkon nga detyra Këshilltarin e Sigurisë, John

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka shkarkuar nga detyra, këshilltarin e Sigurisë Kombëtare John Bolton.

Nëp Twitter-it Trump tha ditën e sotme se i kishte komunikuar Boltonit se shërbimet e tij nuk ishin më të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë. Trump tha se Bolton paraqiti dorëheqjen të martën në mëngjes.

Trump tha se nuk ishte dakord me shumë nga këshillat e Bolton.

Shkarkimi vjen në kohën kur administrate Trump, ka anuluar planin e paqes në Afganistan, dhe për të ftuar talebanët në SHBA.

Bolton ishte këshilltari i tretë i sigurimsë kombëtare të zotit Trump pas Michael Flynn dhe HR McMaster.

Në përgjigje, Bolton tha: "Unë ofrova të jepja dorëheqjen mbrëmë dhe Presidenti Trump tha:" Le të flasim për këtë nesër. "/ I.M-Dritare.net