Prefekti i Shkodrës i dërgon Metës dorëheqjen e Valdrin Pjetrit

Prefekti i Shkodrës, me anë të një letre zyrtare që i ka dërguar presidentit të vendit, Ilir Meta, e ka njoftuar atë për dorëheqjen e Valdrin Pjetrit, nga posti i kryebashkiakut të Shkodrës. Për rrjedhojë, shkruhet në këtë njoftim, posti i kryetarit të bashkisë së Shkodrës, është vakant. Letra:

LEXO DHE :  Çfarë po e mban peng Vettingun në Shqipëri?

Prefekti e njofton presidentin edhe për mbledhjen e  konstituimit të  këshillit bashkiak të këtij qyteti, ku në përfundim të saj u zgjodh kryetare Brisela Kadija dhe 51 anëtarë./L.F-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

1 Koment

 1. O Zot, s’dijme nga t’ja mbajme.
  Nje analize e thjeshte tregon :
  1. Ligjet 107/2016 dhe 139/2015 nuk e ngarkojne Prefektin te informoje Presidentin e Republikes per konstituimin e keshillit bashkiak apo kush zgjidhet kryetar keshilli bashkiak
  2. Ne baze te nenit 61 te ligjit 139/2015 Valdrin Pjetri nuk mund te paraqese doreheqjen pasi nuk ka bere betimin dhe ne kete rast duhet te zbatohet ligji 138/2015 (dekriminalizimi), neni 10, pra KQZ duhet te shpalle me vendim pavlefshmërinë e zgjedhjeve pasi fituesi i shpallur tashme nuk ploteson kushtet as per kandidim.
  3. Vendimi i Rrethit Gjygjesor Shkoder – shprehet Prefekti ,ne vend te shprehet : Vendimi i Gjykates se Rrethit Gjygjesor Shkoder
  4. Prefekti “”shpall” vendin vakant te Kryetarit te bashkise pa patur asnje tager ligjor.
  5. Prefekti i drejtohet Presidentit ne vend ti drejtohet Keshillit te Ministrave (neni 61, pika 3 e ligjit 139/2015
  6. Gallate me nr. e protokollit te shkreses 4/62 (dihet kur perdoren nr e fraksionit ne nje shkrese. Pra del sikur ne praktiken shkresore ka edhe61 shkresa derguar Presidentit nga Prefekti per Valdrinin.
  7. Shkresa eshte foto nga origjinali, bilez e nxjerre nga zarfi pasi dallohet palosja
  NIVEL BRIGADE KOOPERATIVASH BUJQESORE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.