Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Pini ujë të nxehtë rregullisht, ja pse ju bën mirë

Pini ujë të nxehtë rregullisht, ja pse ju bën mirë

Niseni ditën duke pirë ujë të nxehtë dhe do të keni përfitime mahnitëse.

Dritare.net ka sjellë për ju 9 përfitimet që vijnë, nëse pini ujë të nxehtë ose të ngrohtë për mëngjes.

  • Uji i nxehtë ju ndihmon të humbisni peshë. Dietologët rekomandojnë që të pini një gotë ujë të nxehtë për mëngjes, bashkë me limon dhe do të digjni më shumë kalori, se zakonisht.

weightless

  • Lufton sinusin, dhimbjen e kokës. Çdokush është duke kërkuar për një kurë shtëpie, për të luftuar sinusin dhe ku ka më mirë se të pini një gotë uji të nxehtë. Uji i nxehtë largon infeksionet e frymëmarrjes dhe ju lehtëson dhimbjet e kokës.

sinus

  • Më mirë uji i ngrohtë për dhëmbët se i ftohtë. Sipas studiuesve, uji i ngrohtë absorbohet më kollaj te dhëmbët, se uji i ftohtë. Por këtë herë sigurohuni që të mos i  lani me  ujë të nxehtë, por thjesht të ngrohtë, këshillon dritare.net.

teeth

  • Uji i ngrohtë ka efekt zgjerues për zorrët. Nëse pini ujë të ngrohtë, i thoni lamtumirë problemeve me zorrët.

digestion

  • Uji i nxehtë pastron toksinat nga trupi.

shower

  • Ndërkohë që uji i ftohtë shkakton kontraktime te muskujt, uji i nxehtë ju ndihmon ta largoni dhimbjen natyralisht, informon dritare.net

pain

  • Uji i ngrohtë ose i nxehtë është gjithashtu i dobishëm për qarkullimin e gjakut. Meqenëse ka efekt zgjerues, ndihmon dhe lehtëson qarkullimin e gjakut në arterie.

Close-up Of Doctor Measuring Patients Blood Pressure With Stethoscope

  • Vuani nga kapsllëku? Dritare.net ju këshillon të pini ujë të ngrohtë, mundësisht edhe të nxehtë, pasi do t’ju çlirojë zorrët. Ujin duhet ta pini me stomak bosh, çdo mëngjes.

constipation

  • Uji i ngrohtë ju bën edhe më shoqërorë. U çuditët, apo jo? Epo është e vërtetë. Uji i nxehtë e ka edhe këtë efekt, ju bën më bujarë dhe të kujdesshëm./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net
  • Pastime collaboration lifestyle teenage. Back view of young diverse people group. Arm around. Unity support. Friendship togetherness