Mbyllen votimet në Greqi, “Demokracia e Re” mposht Ciprasin

Partia opozitare e Greqisë “Demokracia e Re” do të fitojë zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme të vendit, thonë exit poll. E udhëhequr nga Kyriakos Mitsotakis, partia e qendrës së djathtë parashikohet të mposhtë partinë majtiste ‘Syriza’ të kryeministrit Alexis Tsipras, informon dritare.net

Parashikohet që Demokracia e Re të fitojë 38-42% të votave, ndërsa Syriza 26.5-31.5%. Kjo do t’i jepte Demokracisë së Re një shumicë të drejtpërdrejtë, pasi fituesi merr 50 vende shtesë në Parlament.

LEXO DHE :  Një lajm i mirë nga Australia/ Shkencëtarët në prag të krijimit të vaksinës kundër virusit kinez

Rezultatet e para zyrtare priten të dalin më vonë. Në këto zgjedhje morën pjesë 20 parti./K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.