Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Pse bota nuk do ta harrojë kurrë Elizabeth II, cila ishte trashëgimia e saj ndër vite!

Pse bota nuk do ta harrojë kurrë Elizabeth II, cila ishte

Sot më 8 shtator shënohet një vjetori i vdekjes së mbretëreshës Elizabeth II, e cila sundoi Mbretërinë e Bashkuar ër shtatë dekada. Është e pamundur ‘sundimi’ i saj në Britani në dekada dhe imazhi i saj si mbretëreshë, të cilën e njeh e gjithë bota.

Kush ishte Elizabeth II?

E lindur në vitin 1926, Elizabeta ishte e bija e djalit të dytë të mbretit Xhorxh V. Pas vdekjes së babait të saj, Elizabeta 25-vjeç atëherë u thirr të merrte fronin, duke filluar një mbretërim të rëndësishëm. Ajo vendosi kryeministrin e saj të 15-të. Liz Truss vetëm dy ditë para vdekjes së saj. E mbajtur në Westminster Abbey, ceremonia e kurorëzimit të Elizabeth ishte e para që u transmetua drejtpërdrejt në televizion. Rreth 27 milionë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar ndoqën ceremoninë dhe 11 milionë të tjerë e dëgjuan në radio.

Gjatë një turneu mbretëror në Australi dhe Zelandën e Re me Filipin dhe Princeshën Anne në vitin 1970, Elizabeth hodhi poshtë traditën mbretërore shekullore kur bëri një shëtitje të rastësishme për të përshëndetur personalisht turmat e njerëzve, në vend që t'u bënte me dorë nga një distancë.

Më 7 qershor, Elizabeth dhe Philip hipën në Gold State Coach nga Buckingham Palace në Katedralen e Shën Palit për të festuar zyrtarisht 25-vjetorin e saj në fron. Gjatë mbretërimit të saj 70-vjeçar , mbretëresha e lehtësoi Mbretërinë e Bashkuar në rolin e saj të ri pas Luftës së Dytë Botërore, i cili ishte zvogëluar pas humbjes së kolonive të saj në mbarë botën. Mbretëresha vendosi një theks të fortë në pozicionin e saj si kreu i Commonwealth, një aleancë e lirshme e më shumë se 50 vendeve, shumë prej të cilave janë ish-koloni britanike. Udhëtimet e saj të gjera rreth globit, shumë në jahtin e saj të dashur mbretëror Britannia, ndihmuan në ngritjen e profilit të MB dhe sollën një dozë magjepsëse në vendet që ajo vizitoi. Ashtu si me shumë gjëra të tjera që bën mbretëresha, ishin veprimet e saj dhe jo fjalët e saj që kishin peshë.

Në shtator 2015, ajo u bë monarkja më jetëgjatë në historinë britanike, duke tejkaluar rekordin e stër-stërgjyshes së saj Victoria prej 63 vitesh, 216 ditësh.

Ndërsa ajo vazhdoi të punojë deri në fund, duke takuar personalitete të huaja, duke vizituar qytete në mbarë MB, duke mbështetur bamirësi dhe duke promovuar mbretërinë e saj brenda dhe jashtë vendit, ajo kishte anuluar një sërë paraqitjesh dhe ngjarjesh drejt fundit./M.K-dritare.net