Na ndiqni edhe në

Kronikë

Humbën rrugën gjatë natës në Orikum, policia shpëton turistët francezë!

Humbën rrugën gjatë natës në Orikum, policia

Dy turistë francezë janë shpëtuar në Karaburun pasi kishin mbetur të bllokuar në zonën e quajtur ‘Qafa e Thellë’.

Mësohet se kërkimet në zonë kanë zgjatur rreth 4 orë, ku pasi u bë i mundur lokalizimit turistëve i është ofruar ushqim dhe ujë dhe janë shoqëruar më pas deri tek vendi ku janë akomoduar për pushime.

Fatmirësisht 2 turistët janë në gjendje të mirë shëndetësore.

“Humbën orientimin gjatë natës, në një terren të thepisur, në zonën e quajtur “Qafa e Thellë”, shërbimet e Stacionit të Policisë Orikum iu shkojnë në ndihmë 2 turistëve francezë. Pas marrjes së njoftimit se 2 turistë francezë kishin humbur orientimin gjatë natës dhe për këtë shkak, kishin mbetur të bllokuar në zonën e quajtur “Qafa e Thellë”, shërbimet e Stacionit të Policisë Orikum, të asistuar nga inspektorë të zonave të mbrojtura, kanë organizuar punën për t’iu shkuar në ndihmë këtyre turistëve. Pas 4 orësh kërkime, u bë i mundur lokalizimi i 2 turistëve francezë, të cilët fillimisht janë asistuar me ujë dhe me ushqim, dhe më pas janë shoqëruar nga punonjësit e Policisë, deri te vendi ku ishin akomoduar për qëllime turistike. 2 turistët francezë janë në gjëndje të mirë shëndetësore dhe kanë falënderuar punonjësit e Policisë , për gatishmërinë e treguar.

Policia e Shtetit fton çdo qytetar/turist që gjendet në një nevojë që lidhet me detyrat funksionale të Policisë, të kërkojë ndihmë, dhe reagimi do të jetë i menjëhershëm”, njofton policia./M.k-dritare.net