Kripa mund t’iu zgjidhë shumë probleme, ja si mund ta përdorni!

E përdorni kripën vetëm për gatime? Ne në dritare.net ju sjellim disa ide, se si kripa mund t’ju zgjidhë disa probleme që hasim përditë. Më e rëndësishmja, me shumë pak kosto, ju mund të pastroni kuzhinën tuaj, të zhbllokoni lavamanët apo t’i riktheni shkëlqimin flokëve.

Ja si ta përdorni:

  1. T’i riktheni ngjyrën rrobave

16 Game-Changing Uses for Table Salt That Can Save Your Day Out of the Blue

Mund të keni menduar t’i hidhni rrobat, që i ka dalë ngjyra. Por fillimisht vendosini ato në një enë me ujë dhe kripë. Kështu mund t’i përdorni edhe disa herë.

  1. Pastroni lulet artificiale

16 Game-Changing Uses for Table Salt That Can Save Your Day Out of the Blue

Pluhuri të lulet artificiale është një problem më vete. Përveç se do shumë kohë të pastrohen edhe rezultati jo gjithmonë është i dukshëm. Provojeni që në anë të luleve të vendosni, një grusht me kripë. Ajo ka aftësinë të thithë pluhurin dhe kështu lulet do të duken të pastra.

  1. Pastroni buzëkuqin

Edhe pas shumë mundimesh ngjyra e buzëkuqit ju mbetet ende? Provojeni ta pastroni me kripë.

16 Game-Changing Uses for Table Salt That Can Save Your Day Out of the Blue

  1. Lëkura e thatë

16 Game-Changing Uses for Table Salt That Can Save Your Day Out of the Blue

Ata që vuajnë nga lëkura e thatë, kjo është një alternativë e mirë. kripa ka aftësinë të heqë qelizat e vdekura dhe rrit qarkullimin e gjakut, në këtë mënyrë përmison edhe lëkurën. Sidomos nëse e përdorni atë pas një dushi të nxehtë.

  1. Për pastrimin e dhëmbëve
LEXO DHE :  Meta sulmoi Reformën në Drejtësi/ Gjonaj: Amendimet janë bërë në dakordësi me SHBA-BE

16 Game-Changing Uses for Table Salt That Can Save Your Day Out of the Blue

Të hedhësh pak kripë te pasta juaj, do t’i rikthejë atyre bardhësinë. Madje ajo ka aftësinë të zhdukë të tërë bakteret që mblidhen në gojën tuaj.

  1. Përdoreni për flokët

16 Game-Changing Uses for Table Salt That Can Save Your Day Out of the Blue

Masazhojini flokët tuaj me kripë, për të paktën 5 minuta para dushit. Ajo ka aftësinë të zhdukë zbokthin gjithashtu ju ndihmon që flokët tuaj të jenë të shëndetshëm dhe me shkëlqim.

  1. Lehtësoni dhimbjet e fytit me kripë

16 Game-Changing Uses for Table Salt That Can Save Your Day Out of the Blue

Nëse keni dhimbje të bajameve apo fytit, mund përdorni pak kripë. Ajo zhduk bakteret që mund të jenë shkaktarë për dhimbjet.

  1. Pastroni kuzhinën

16 Game-Changing Uses for Table Salt That Can Save Your Day Out of the Blue

Shenjat që ndodhen në mobilie apo kuzhinë mund t’i zhdukuni kollaj me kripë. Gjithashtu  nëse keni tuba të bllokuar mund të hidhi pak kripë më pas hidhini ujë të bollshëm./L.F-dritare.net

 

 

16 Game-Changing Uses for Table Salt That Can Save Your Day Out of the Blue

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.