Konfirmohet rasti i dytë i virusit kinez në SHBA, Kina izolon 30 milionë persona

A police officers and security guards stand outside the Huanan Seafood Wholesale Market where the coronavirus was detected in Wuhan on January 24, 2020 - The death toll in China's viral outbreak has risen to 25, with the number of confirmed cases also leaping to 830, the national health commission said. (Photo by Hector RETAMAL / AFP) (Photo by HECTOR RETAMAL/AFP via Getty Images)

Në Shtetet e Bashkuara është konfirmuar edhe rasti i dytë i virusit kinez, i cili po ngjall frikë në botë.

Nga ana tjetër Kina ka ndaluar udhëtimin e 30 milionë personave.

Anthony Fauci, nga Instituti Kombëtar i Shëndetit i SHBA (NIH), foli shkurt për gazetarëve.

Fauci, i cili është drejtori i institutit kombëtar të alergjive dhe sëmundjeve infektive në agjenci, tha se ai mendon se Kina është duke qenë më transparente me botën këtë herë sesa ishte gjatë shpërthimeve të mëparshme, siç është shpërthimi i SARS në 2003.

LEXO DHE :  Foto nga Porti i Durrësit/ Kontroll për temperaturën çdo shtetasi që vjen nga Italia

“Këtë herë nga perceptimi im ato duken sikur janë mjaft transparente,” tha ai./ I.M-Dritare.net

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.