Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Ju tingëllojnë shpesh veshët? Ja nga se!

Ju tingëllojnë shpesh veshët? Ja nga se!

Gjeje cili vesh më tingëllon! Kjo është ajo që të gjithë ia themi një personi, kur na tingëllon veshi. Dhe mos më thuaj që ti nuk e ke bërë asnjëherë sepse nuk e besoj.

Të gjithë e kemi përjetuar atë zhurmë, me intensitet të lartë dhe të ulët, irrituese dhe që të shkatërron nervat ndonjëherë. Nëse dhe ju, si unë nuk e duroni dot këtë zhurmë, po ju zbulojmë shkaqet nga se vjen.

Kur diçka nuk shkon me trupin tuaj, ose keni dhimbje koke, veshtët tuaj do të fillojnë të tingëllojnë. Nëse nuk flini mjaftueshëm, mund të prekeni nga migrena dhe kjo sëmundje shkakton tingëllimë të veshëve. Edhe gripi, mund të shkaktojë tingëllimë të veshëve. Një mënyrë për të zvogëluar sasinë e mukusit është avullimi. Shto piper ose eukalipt për ujin me avull për një efekt edhe më të mirë.

Për fat të keq, tringëllima kronike është e pashërueshme, por forma të caktuara të tringëllimës mund të zvogëlohen apo edhe të fiksohen. Si funksionon kjo? Ta shpjegojmë ne të dritare.net

Tingëllima në vesh mund të ketë shkaqe të ndryshme, por 4 prej tyre janë shumë të zakonshme. Zbulojini në galerinë më poshtë!/Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net