Ja ushqimet që duhet të përgatisni në festën e Kurban Bajramit!

Festa e Kurban Bajramit është një nga festat më të rëndësishme për besimtarëve myslimanë.

Dritare.net do ju tregojë disa nga ushqimet që nuk duhet të mungojnë në tryezë, këtë ditë.

Sigurisht, përbërësi kryesor që zë vend në tavolinën e festës së Kurban Bajramit, është mishi i therur. Mishi nga kafsha e flijuar, ndahet në tre pjesë: Familja mban një të tretën; një e treta tjetër jepet për të afërmit, shokët dhe fqinjët; ndërsa një e treta e mbetur u ndahet të varfërve dhe nevojtarëve.

LEXO DHE :  Fotot më të trishta nga Venecia!

Zakonisht për këtë festë një nga pjatat që nuk mungon është supa. Supë e thjeshtë me lëng mishi, vezë, limon, pak miell dhe erëza.

Byrek me barishte ose vezë dhe djathë, ose vezë me kos.

Ndërsa ëmbëlsirat më të preferuara janë ato tipike turke: bakllavaja, revanija, shëndetlia, sheqerparet, etj. Alkooli dhe mishi i derrit, duhen evituar për Bajram./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.