Ja përfitimet që do të keni, nëse hani kumbulla!

Konsumimi i kumbullave mund të sjellë mjaft pasoja pozitive në organizmin tonë. Përveçse mund të përdoren për përdorimin  e mermelatave, padyshim që mund të konsumohen edhe të freskëta.

Sipas studimëve kumbullat, jo vetëm që forcojnë kockat, parandalojnë dhe zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të kancerit në zorrën e trashe, konsumimi i 12 kumbullave zvogëlon edhe nivelet e kolesterolit.

Kumbulla është e pasur me fibra, 2g për 100g, dhe me gjithë këtë është një fryt me pak kalori, duke e bërë një nga frutat më të mirë për dietë, informon dritare.net.

LEXO DHE :  Konferenca e Donatorëve, Meçe: 802 mln euro do të përdoren për strehimin

Gjithashtu përmban vitaminë C (5 deri 8 mg për 100 g, në varësi të llojit), vitaminë B6, bakrit, vitaminë B2, B3 vitaminë, magnez, hekur, kalcium, madje dhe 240 mg për 100g kalium./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.