Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Hyn në fuqi ligji i ri për masat kundër duhanit/ Manastirliu: Mos thoni që nuk ju paralajmëruam!

Hyn në fuqi ligji i ri për masat kundër duhanit/ Manastirliu: Mos

Ligji i ri “Për mbrojtjen e shëndetit nga produktet e duhanit”, i cili parashikon forcimin e një sërë masash, hyn në fuqi sot, duke sjellë disa risi për duhanpirësit dhe subjektet. Referuar ndryshimeve, tashmë do të ndalohet përdorimi i cigares elektronike, duhanit me ngrohje apo shishe/nargjile, në ambiente të mbyllura, duke aplikuar për to të njëjtat rregulla si për format konvencionale të duhanpirjes. Mëngjesin e sotëm, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka njoftuar hyrjen në fuqi të ligjit.

"Mos thoni që nuk ju paralajmëruam. Sot hyn në fuqi ligji i ri për mbrojtjen e shëndetit nga produktet e duhanit. Në ambientet e mbyllura ndalohet:duhani, cigarja elektronike, duhani me ngrohje, shisha/nargjile",- shkruan Manastirliu./K.C/dritare.net