Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Foto/ Harbohen kanadezët, të gjithë duke pirë hashash një ditë pasi u legalizua

Foto/ Harbohen kanadezët, të gjithë duke pirë hashash
Foto/ Të gjithë duke pirë hashash, harbohen kanadezët një ditë pasi u legalizua

Vetëm një ditë pasi Kanadaja ka legalizuar përdorimin e kanabisit, kanadezët duke se mezi e kanë pritur, pasi qindra persona kanë dalë në sheshe duke festuar, e duke tymosur cigare hashashi.

Ndryshimi i parë i Kodit Penal Kanadez  i lejon të rriturit në Kanada të përdorë kanabisin që pothuaj tërë botën është i ndalaur.

“Blerje kanabis të freskët, kanabis të thatë, vaj kanabis, fara kanabisi ose bimë të kanabisit, nga shitësit me pakicë të autorizuar nga provincat dhe territoret; Konsumimi i kanabisit në vende të autorizuara nga juridiksionet lokale; Të mund të posedojnë deri në 30 gramë kanabis të thatë me rregull ligjor, ose ekuivalent në formë jo të thata për përdorim në publik. Njerëzit kanë të drejtë të ndajnë deri në 30 gramë kanabis të thatë me persona të tjerë të rritur, e tëra kjo në mënyrë ligjore. Mund të kultivojnë deri në katër bimë kanabisi për familje (jo për persona) për përdorim personal, nga fara të licencuara ose fidanë nga një furnizues i licencuar. Mund të prodhojnë produktet ligjore që përmbajnë kanabis në shtëpi, të tilla si ushqimi dhe pije, me kusht që tretësit organikë të rrezikshëm të mos përdoren për t’i bërë ato”, thuhet në ligjin kanadez./ I.M-Dritare.net

t