Edi Rama për Lidhjen e Prizrenit: Amaneti i saj ishte Pavarësia

Kryeministri, Edi Rama, në ceremoninë e përurimit të shtatoreve të tre kolosëve të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ka  deklaruar se amaneti dhe misioni  i kësaj lidhjeje kishte për synim shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

Në ceremoninë e përurimit të shtatoreve ishin prezentë figurat më të larta të Kosovës dhe të Shqipërisë.

Rama ka theksuar rëndësinë dhe punën e intelektualëve të cilët u përpoqën dhe ia dolën mban për krijimin e shtetit shqiptar, pavarësisht pengesave nga armiqtë në rrjedhat historike.

Nëpër rrugët e qytetit sot kishte një atmosferë të jashtëzakonshme. Qëllimi i kësaj mbledhje është tu presim hovin armiqve dhe të mbrojmë  trojet që na kanë lënë stërgjyshërit tanë. Lidhja Shqiptare  është  simboli i bashkimit të trojeve. I biri i Avdyl Frashërit, Mid’Hati pati shkruar diku se pavarësia e Kosovës do amanetin dhe përmbushjen e misionit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Pse Kosova përjetëson një mohim të papranueshëm, atë të ndalimit të lëvizjes së lirë”, tha Rama.

LEXO DHE :  Thyhen  përsëri burgjet greke, arratisen dy shqiptarë

Kryeministri Rama ndër të tjera ka shtuar se është absurde që Kosovës nuk i janë hequr vizat nga BE.

“Është e pamundur të mendohet se pse Kosovës i mohohet një ndalim siç është  lëvizja e lirë dhe pa viza në BE. Në mënyrë paradoksale gjendet në një rrethim absurd. Abdyl Frashëri na kishte paralajmëruar se janë të shumtë smirëzinjtë vetëm ndaj faktit që ne ekzistojmë”-  është shprehur kryeministri Rama./A.C/dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.