Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Diplomati i lartë europian: BE duhet të ketë më shumë oreks për pushtet

Diplomati i lartë europian: BE duhet të ketë më shumë

Qeveritë e Bashkimit Evropian duhet të jenë të gatshme të ndërhyjnë në krizat ndërkombëtare ose rrezikojnë të zgjasin paralizën në politikën e tyre të jashtme, tha diplomati i lartë i BE Josep Borrell të dielën.

BE është blloku më i madh tregtar në botë, por shpesh nuk arrin të flasë me një zë për politikën e jashtme sepse politikëbërja e saj kërkon konsensus midis anëtarëve. Qeveritë e BE-së janë të ndara për çështje të ndryshme nga Libia në Venezuelë.

"Evropa duhet të zhvillojë një oreks për pushtet," i tha Shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell në Konferencën e Sigurisë së Mynihut, duke theksuar se kjo nuk do të thoshte vetëm fuqi ushtarake.

"Ne duhet të jemi në gjendje të veprojmë ... jo duke bërë komente çdo ditë, duke shprehur shqetësim," u tha ai drejtuesve, ligjvënësve dhe diplomatëve, shkruan dritare.net

Me fuqinë e saj ekonomike, blloku ka qenë në gjendje të mburret me një "fuqi të butë", por ndikimi i tij në botë është zbehur, pjesërisht sepse politikat "Amerika e Parë" e Presidentit amerikan Donald Trump kanë minuar përparësitë evropiane.

Vendimi i Trump për të hequr dorë nga marrëveshja bërthamore me Iranin në 2015, si dhe marrëveshja e klimës në Paris, njohja e e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit para një zgjidhjeje përfundimtare të paqes dhe kritika e tij për NATO-n janë në kundërshtim me qëndrimet evropianem shkruan dritare.net

Blloku është akoma  akoma i ndarë se si të reagojë ndaj propozimit të paqes së Trump për Palestinëndhe Izraelin. Përpjekjet për të ringjallur një mision detar jashtë Libisë për të mbështetur një embargo të armëve të Sh.B.-së kanë rënë në vështirësi, thonë diplomatët.

"Kur nuk ka unanimitet (në BE), shumica e mbetur duhet të veprojë," tha Borrell./ I.M-Dritare.net