Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Luftoni depresionin, me dietën Mesdhetare!

Luftoni depresionin, me dietën Mesdhetare!

Dieta Mesdhetare, redukton inflamacionin dhe  sjell përfitime për shëndetin mendor.

Image result for mediterranean diet

Ngrënia e ushqimit të përpunuar, sheqerit dhe yndyrave të ngopura, ul rrezikun për t’u prekur nga depresioni.

Sipas një studimi, të sjellë për ju nga dritare.net, përdorimi i dietës Mesdhetare, mund të jetë ilaçi më i mirë kundër depresionit.

Image result for mediterranean diet

Dieta me peshk, fruta, perime dhe arra, gjithashtu zvogëlon rrezikun, për të pësuar ndonjë çrregullim mendor.

Image result for mediterranean diet

Një shqyrtim i dhjetëra studimeve zbuloi se, ata njerëz që hanë shumë ushqime me baza bimore, kanë një rrezik më të ulët për t’u prekur nga depresioni.

Image result for mediterranean diet

Përpos frutave, perimeve, dieta mesdhetare është e pasur edhe me: vaj ulliri, thjerrëza, madje edhe me verë të kuqe.

Image result for mediterranean diet

U çuditet për verën? Epo tashmë është vërtetuar shkencërisht se, vera përmirëson shëndetin mendor dhe ul inflamacionin./K.C/dritare.net

Image result for mediterranean diet