Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Dalin fotot e rralla të Amazonës së shekullit të 19

Dalin fotot e rralla të Amazonës së shekullit të 19

Një set fotografish nga fotografi gjerman Albert Frisch janë zbuluar dhe shitur në një ankand në Sotheby's në New York.

Fotografitë janë realizuar më shumë se 150 vjet më parë gjatë një ekspedite në Amazonë. Fotografitë e Frisch kapin si peizazhin natyror, ashtu edhe banorët autoktonë, midis të tjerave, fiset Ticuan, Miranha dhe Caixana, shkruan dritare.net

Koleksioni përfshin 98 foto, të cilat u botuan për herë të parë në 1869 nga botuesi Georg Leuzinger./K.C/dritare.net