Auron Tare: Turizmi përtej Mihalit

Nga Auron Tare

U desh Mihali per te na treguar se ne cfare situate eshte realisht industria jone turistike. Jo vetem ne nje situate qesharake por edhe te rrezikshme. Nuk eshte problemi i Mihalit te Qeparoit por te qindra mihaleve qe operojne pa asnje kualifikim, praktike mesim apo eksperience ne industrine e turizmit. Askush nuk e kupton qe industria e turizmit ka te beje me nje aspekt shume te rendesishem. Marrdhenien me publikun. Me cfare trajnimi apo licence operonte mihali ne nje prej vendeve me te bukura te Shqiperise? po Mihalet e tjere? Me qindra mihale kane zaptuar plazhet me force dhe pa asnje standart apo kriter mbajne peng nje te mire publike e cila garantohet me Ligj. jo vetem kjo por arroganca e ketyre “pronareve’ te plazheve eshte e jashtezakonshme. Ishulli i Ksamilit pershembull mbahet me force nga nje tjeter mihal i cili para ca kohesh kishte bere per spital nje guide turistike pasi kishte kerkuar fature per shezlonget ne ishullin e Ksamilit. Problemi nuk eshte i te fortit te ishullit te ksamilit problemi eshte qe ishulli i Ksamilit eshte zone e mbrojtur. Mbrohet me ligj dhe me nje Agjenci Shteterore qe quhet agjencia e zonave te mbrojtura qe ka per detyre te mbroje keto zona. Cfare ndodh? Mihali i Ksamilit kercenon kedo qe i permend se ishulli i ksamilit eshte prone publike dhe nuk mund te shfrytezohet nga askush. Prandaj Mihalet jo vetem do rrahin dhe do kercenojne kedo qe nuk i paguan peshkun e lokalit apo shezlongun e plazhit deri sa askush te mos mbaje pergjegjesi per kete kaos te frikshem. deri sa asnje kryetar bashkie nuk eshte penalizuar per mbylljen e syve ndaj Mihaleve te plazheve tona Mihali i Qeparoi do vazhdoje te rrahe edhe turiste te tjere pa i hyre gjembe ne kembe. sic thone cudia me e madhe zgjat tre dite dhe harrohet, parate e plazheve ndahen cdo sezon me ata qe mbyllin syte.

………………………..
Tani qe gjakrat u qetesuan pas incidentit te Porto Palermos mendoj se ja vlen nje debat profesionist larg politizimit mbi problematikat e medha qe ka turizmi shqiptar. Publiku ne fakt pa dhe u tmerrua pjesen perjashta te furgoni por nje debat i mirefillte profesional duhet te flase edhe per pjesen e brendeshme te furgonit. Pra sherbimin turistik dhe vizitoret. Ky debat mendoj une eshte edhe thelbi i problematikes se turizmit shqiptar.
Mihalie mori gjykimin publik por profesionistet duhet te debatojne dhe te nxjerrin pergjegjesine paksa me thelle. Mbi cilesine e guidave, licensimin e tyre profesional dhe jo fiktiv, Licensimin e shofereve qe punojne ne sektorin e turizmit, pregatitjen e tyre profesionale. Kompania qe organizonte kete grup spanjollesh,. cfare licensimi ka psh? . Ne qe kjo kompani Sarande me thane e perdorte gjithmone restorantin Pa Norma si pjese e ndaleses turistike. .Pra a kane qene guidat dhe shoferi te pregatitur per nje sherbim turistik profesional apo ashtu alla shqiptarce kane filluar nje sherr qe perfundoi si nje film aksionesh? Duhet thene se ata qe punojne me turizmin sot ne sarande jane pjesa me e madhe te marre nga rruga, me paga shume te uleta te pa trajnuar dhe te pa pregatitur. Ky eshte realiteti i terrenit. Shikoni ne sarande pleq dhe plakat te ulura anes rruges me tabela ne duar ku shkruhet Rooms for rent. Imagjinoni se cfare sherbimi turistik mund te afroje ky kontigjent qytetaresh qe kane lene kopshtin pa ujitur dhe dalin rrugeve per te peshkuar ndonje hallexhi.
Vizitoret apo turistet. Vershimi i nje numri te madh turistesh ne Shqiperi e ka gjetur vendin te pa pregatitur si nje aspektin e infrastruktures se sherbimit si ne mentalitetin e vendit per te krijuar nje industri sherbimi. Shqiptaret tradicionalisht nuk shquhen per sherbim. Imagjinoni se cfare po ndodh ne Sarande pershembull kur dy here ne jave vjen nje anije kruaziere loë cost e cila zbret ne qytete 3 mije turiste qe bredhin rrugeve gjysem te shveshur duke sjelle nje impakt real ne kulturen e ketij qyteti te vogel. Imagjinoni fshatra te vogla ne pergjithesi tradicionale qe papritmas perballen me nje numer te larte te huajsh qe sjellin edhe ata nje kulture te ndryshme. Te gjitha keto krijojne nje impakt si ne kulturen e vendit si ne natyren e vendit. Ceshtje qe as nuk i ka menduar kush ti adresoje si nje rrezik potencial ne zhvillimin e turizmit
Mund te rendis edhe nje mori pikash te ndryshme ne kete postim por do te doja me te vertete nje bisede profesionale mbi keto ceshtje./ Dritare.net

LEXO DHE :  Video/ Feston 11-vjetorin, ja surpriza e bukur për vajzën e Ardit Gjebresë!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.