6 zakone të përditshme, që po shkatërrojnë jetën tonë

Lumturinë të gjithë e konceptojmë ndryshe dhe e kuptojmë ndryshe. Ndërsa psikologët dhe neurologët nuk mendojnë kështu. Sipas tyre është e përcaktuar se çfarë e bën një njeri të lumtur dhe çfarë jo. Sot, dritatre.net, do ju tregojë disa zakone të përditshme , që e bëjnë një person jo të lumtur.

1. Qëndrimi ulur

Qëndrimi ulur, në ditët e sotme, është bërë një mënyrë jetese. Ne gjithmonë  rrimë ulur, në punë, në shtëpi, në kafe etj. Por, duhet të dini se qëndrimi ulur,  ul nivelin e hormoneve të lumturisë. Rekomandohet që të paktën 30 minuta në ditë, të bëni ushtrime fizike, për t’u ndjerë mirë dhe të kënaqur

2. Qëndrimi  brenda

Të gjithë e dimë se të punosh nga shtëpia, nuk sjell lumturi. Jo vetëm kjo, por as  restorantet apo vendet e tjera të mbyllura nuk na bëjnë të ndihemi të lumtur. Që të ndjeni pak kënaqësi në jetë është e nevojshme të dilni në ajër të pastër, të shoqëroheni me njerëz, apo drekat t’i hani në një fshat turistik. Janë mënyra të vogla jetese, që ju bëjnë të ndiheni më të lumtur.

3. Ne nuk ju kushtojmë rëndësi gjërave që ndodhin rreth nesh

Është shumë e rëndësishme që t’u kushtojmë rëndësi gjërave që na rrethojnë. Le të marrim si shembull dy vajza; njëra është shumë e mërzitur që po pastron shtëpinë, ndërkohë që mund të ishe në një restorant të shtrenjtë, ndërsa tjetra është shumë e lumtur që ka gjetur pak kohë dhe po pastron shtëpinë nga rrëmujat. Në rastin e parë vajza do ndihet e lodhur, ndërsa në rastin e dytë vajza do ndihet e relaksuar. Pra, gjithçka lidhet me mënyrën sesi ne i shikojmë gjërat që na rrethojnë.

LEXO DHE :  Fahri Balliu: Nuk kam qenë komunist, e kam luftuar atë

4. Ne vetëm konsumojmë

Për ta bërë jetën më me kuptim, ne jo vetëm duhet të marrim, por dhe të japim. Veprat e mirësisë ju sjellin gjithmonë lumturi, dhe ju bëjnë të ndiheni të rëndësishëm. Mos mendoni gjithmonë për veten tuaj. Bëjini dikujt një dhuratë, shkruani një letër. Na besoni, do ndiheni vërtet mirë.

5. Izolojmë veten

Jetojmë në epokën e individualitetit,dhe kjo gjë nuk sjell aspak lumturi. Sipas studimeve, të qëndrosh i lidhur me njerëz të tjerë, ndihmon në zvogëlimin e sëmundjeve, stresit dhe na bën të ndihemi më të sigurt. Dhe mbi të gjitha ju bën të ndiheni se i përkisni dikujt.

6. Nuk jeni krijues

Ne  kemi nevojë për krijimtari, jo për famë dhe para, por për shëndetin tonë. Është e vërtetuar shkencërisht se krijimi zvogëlon nivelin e stresit, përmirëson gjendjen emocionale dhe ndihmon në luftën kundër kancerit. Kreativiteti nuk është vetëm duke kënduar dhe pikturuar, ajo mund të  jetë gjithçka, mjafton imagjinata./I.M-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.