Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

20 ushqimet që duhet dhe s’duhet t’i hani, me stomakun bosh

20 ushqimet që duhet dhe s’duhet t’i hani, me stomakun bosh

Një filxhan kafe, kos apo lëng portokalli është ajo na vjen në mendje kur përmendim mëngjesin. Për fat të keq, shumë njerëz nuk janë të informuar se çfarë duhet dhe nuk duhet të hanë në mëngjes me stomakun bosh.

Për këtë arsye, dritare.net do t’ju tregojë që herë të tjera të jeni më të kujdesshëm.

Ushqimet që nuk duhet t'i hani!

Ëmbëlsira

Image result for shortcrust pastry

Është një ushqim që irriton stomakun dhe shkakton fryrje.

Karamele

Image result for candy

Sheqeri rrit nivelin e insulinës dhe mund të sjellë diabetin.

Kosi dhe prodhime të tjera bulmeti

Image result for yogurt and buttermilk

Nëse hani kos me stomak bosh, në stomak do të krijohet acidi klorhidrik dhe vret bakteret e acidit laktik. Pra, këto lloj produktesh janë jo shumë të mira për shëndetin.

Dardha

Image result for dardhe frut

Fibrat bruto të dardhës mund të dëmtojnë membranën e mukozës të një stomaku bosh.

Domate

Image result for domate

Domatet kanë një përbërje të lartë të acidit tanik dhe rrisin aciditetin në stomak. Kjo çon në  ulcerë gastrike.

Tranguj dhe perime të tjera

Image result for green vegetable and cucumber

Perimet jeshile janë të pasura me aminoacide. Megjithatë, ata shkaktojnë urth, fryrje dhe dhimbje barku, sidomos kur i konsumoni me stomak bosh.

Bananet

Image result for banane

Ngrënia e bananeve esëll mund të çojë në rritjen e magnezit dhe sjell probleme me zemrën.

Ushqimet pikante

Related image

Të tilla ushqime irritojnë mukozën e stomakut dhe rrisin aciditetin. Gjithashtu, kontribuon në problemet me tretjen.

Pijet me karbohidrate

Image result for cold carbohydrates drink

Janë pije që dëmtojnë membranën e mukozës dhe reduktojnë furnizimin me gjak, në stomak.

Agrume

Image result for agrume

Këto fruta janë të pasura me acid. Ngrënia me një stomak bosh, jo vetëm shkakton urth, por edhe rrezikoni të prekeni nga ulcera gastrike.

Ushqimet që duhet t’i hani!

Drithëra

Image result for drithera

Është një ushqim që parandalon krijimin e acidit klorhidrik që shkakton dëmtimin e mureve të stomakut. Gjithashtu, drithërat përmbajnë  fibra që treten lehtësisht dhe që ulin kolesterolin.

Mielli hikërror

Përmirëson sistemin e tretjes. Është gjithashtu, një burim i mirë për proteina, hekur dhe vitamina.

Qumështori

Image result for qumeshtor

Ndihmon në largimin e metaleve toksike dhe të jep ndjenjën e kënaqësisë për një kohë të gjatë.

Embrion gruri

2 lugë embrion gruri në ditë  është e rekomandueshme  për marrjen e vitaminës E. Gjithashtu, ndihmon sistemin e tretjes të funksionojë normalisht.

Vezë

Image result for veze

Kërkimet kanë zbuluar se veza është e mirë në mëngjes, sepse merr asin e konsiderueshme të kalorive.

Shalqiri

Image result for watermelon

Marrja në mëngjes e shalqirit tregon se keni marrë lëngjet e nevojshme. Për më tepër, shalqiri është i mirë për sytë dhe zemrën.

Boronica

Image result for boronica

Të hash boronica në sasinë e duhur, sipas kërkimeve, përforcohet memoria, rregullohet presioni i gjakut, metabolizmi dhe veçanërisht kur i konsumoni në mëngjes.

Bukë integrale

Image result for buke integrale

Karbohidratet dhe vlerat e tjera ushqyese janë të nevojshme për gjakun. Koha më e mirë për të ngrënë këtë bukë është mëngjesi.

Frutat e thata

Image result for nuts

Janë fruta që përmirësojnë sistemin e tretjes dhe normalizojnë pH në stomak.

Mjalti

Image result for mjalt

Ndihmon në fuqizimin dhe energjizimin e sistemeve të organizmit. Ky produkt, gjithashtu, rrit aktivitetin e trurit, nivelin e të ndjerit mirë dhe hormonet./E.B-dritare.net