Na ndiqni edhe në

Shqiptar

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Veshjet popullore të trashëguara brez pas brezi janë një nga elementet kryesore të kulturës tradicionale. Pavarësisht krahinave të ndryshme ato janë tepër të veçanta dhe të pasura me detaje që të mahnitin.
Që prej lashtësisë janë pjesë e pandarë e kulturës së popullit dhe vazhdojnë të jenë edhe në ditët e sotme të jenë pjesë e traditave.

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Por mesa duket veshjet popullore janë kthyer në trend për shumë personazhe të ekranit shqiptar. Shumë prej tyre ķanë postuar në llogaritë e tyre në instagram pozat me veshje tradicionale plot krenari. Disa prej tyre zgjedhin që veshjet tradicionale të jenë pjesë e seteve të tyre fotografike, të videoklipeve, por ka edhe nga ata personazhe që veshjet tradicionale i veshin nëpër udhëtimet e tyre, duke promovuar kështu turizmin kulturor shqiptar.
Dhe është e pamohueshme se ata ngjajnë vërtet të mrekullueshëm me veshjet tradicionale shqiptare.
Ja vipat shqiptarë që kanë pozuar me veshjet tradicionale!

Blendi Fevziu

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Gazetari i njohur, Blendi Fevziu njihet edhe për udhëtimet e tij të shpeshta rreth e rrotull botës, por ketë herë ai ka zgjedhur të vizitojë qytetin e Gjirokastrës dhe ai ndau me ndjekësit e tij, foto me veshje tradicionale duke promovuar vlerat e tyre. Ai gjithashtu në emisionin e tij nuk ka hezituar të tregojë destinacionet shqiptare që duhen vizituar me patjetër.

Rudina Xhunga

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Gazetarja e mirënjohur Rudina Xhunga në foton më lartë ka dalë në Çajup me gunën e Zagorisë. Nuk është hera e parë, ajo ka veshur kostum popullor edhe në Rehovë kur promovonte Kolonjën.

Nevina Shtylla

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Moderatorja e Top Channel ka pozuar me veshje tradicionale dhe duket vërtet shumë bukur.

Elvana Gjata

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Nuk mund të mungonte pjesë e kësaj liste këngëtarja e njohur, Elvana Gjata. Ajo njihet si një patriote e vërtetë shqiptare, ku ka realizuar këngën “Kuq e zi “ që shoqëroi kombëtaren shqipëtare në “Euro 2016”, por edhe në koncertet e saj këndon kengë të muzikës popullore moderne.

Emina Cunmulaj

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Modelja shqiptare me famë ndërkombëtare ka realizuar një foto me veshje poullore dhe barkun e rrumbullakosur duke e bërë akoma më të veçantë si foto.

Valbona Selimllari

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Ish-misi shqiptar ka ndarë një foto të hershme të Miss Europe 1992 me veshje popullore të Tiranës.

Rudina Dembacaj

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Rudina Dembacaj ka postuar së fundmi një video në instagram të vajzës së saj Viktoria e cila shfaqet duke kërcyer me muzikë shqiptare dhe veshje tradicionale.

Ermal Fejzullahu dhe Bes Kallaku

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Dy këngëtarët realizuan videoklipin e këngës “Daja” dhe shfaqeshin me kostume popullore.

Luana Vjollca

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Moderatorja e njohur ka vendosur që pjesë të setit fotografik të saj të jenë edhe disa poza me kostume tradicionale. Të njëjtën gjë si Luana e kanë modelet e njohura Adriola Dushi, Agnesa Vudhaj dhe Aferdita Dreshaj.

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Pjesë e kësaj liste duhet të jetë me patjetër këngëtarja Leonora Jakupi, e cila njihet për patroitizmin e saj të flaktë.

Foto/ Të famshmit shqiptarë veshur me kostum popullor!

Kjo duhet vlerësuar që personazhet e njohura shqiptare nuk hezitojnë të promovojnë vlerat kulturore të vendit të tyre./R.P/dritare.ne