Na ndiqni edhe në

Shqip

Kam frikë nga Berisha. Ndaj ndërrova emrin. Flet nga kampi azilanteve, ish i përndjekuri!

Kam frikë nga Berisha. Ndaj ndërrova emrin. Flet nga kampi azilanteve,

Shkëlqim Emini është personi që shembi ambasadën italiane në korrik të 1990. Në Shqip nga Rudina Xhunga në Dritare TV, Emini tha se Sali Berisha gënjeu duke bërë hero një tjetër njeri për shembjen e ambasadës dhe duke i mohuar atij të vërtetën.

“Ndenja dy vjet në Shqipëri, dokumentet më kishin skaduar. Kam shkuar te Kurt Kola, asokohe ishte përfaqësues i të përndjekurve politik. Ai më tha që nuk mund të kërkoja më të drejtën time. Por ai më tha se Sali Berisha, për atë që unë bëra, kishte vendosur një njeri tjetër. Ishte i neveritshme ajo që ai kishte bërë, duke bërë hero dikë tjetër, duke e mbajtur në krah, si njeriun që shembi ambasadën. Ai vetë ishte i përndjekur politik, na njihte shumë mirë si fis.

Unë jam demokrat por jo me Sali Berishën. U bëra 33 vjet rrugëve të Europës.

Unë e kam ndërruar emrin nga frika. Kisha frikë mos më vriste Berisha sepse unë isha e vërteta e gënjeshtrës së tij”, u shpreh Emini në Dritare TV./L.F-dritare.net