Na ndiqni edhe në

Shëndet

Dëshironi të plakeni shëndetshëm? Pini këtë pije! 

Dëshironi të plakeni shëndetshëm? Pini këtë

E nxehtë, e ftohtë, e aromatizuar ose jo, sade apo e ëmbël... pavarësisht se si e pimë kafenë, për shumicën është një ritual i shenjtë i përditshëm. Është ëmbëlsira e mëngjesit që siguron energjinë e nevojshme. Sipas shkencës, është shumë më tepër se kaq. Ajo fsheh përfitime të rëndësishme shëndetësore dhe premton të kontribuojë në jetëgjatësinë dhe plakjen e shëndetshme. Në fund të fundit, nuk kanë rëndësi vetëm vitet e shumta, por edhe vitet e mira të jetës.
A mund të ndihmojë kafeja për një jetë më të mirë? Po, ekspertët përgjigjen dhe zbulojnë përfitimet kryesore të kafesë për plakjen e shëndetshme dhe jetëgjatësinë:


Redukton rrezikun e vdekjes nga çdo shkak
"Duhen ende shumë kërkime, por ka disa prova shkencore që konsumimi i kafesë lidhet me një rrezik të reduktuar të vdekjes nga çdo shkak." komenton Danine Fruge, drejtoreshë mjekësore e Qendrës së Jetëgjatësisë Pritikin. Një studim i vitit 2021 i publikuar në Nutrients konfirmon lidhjen. Hulumtimet e tjera shkuan më tej, duke treguar se të gjitha llojet e kafesë kanë veti të ngjashme. “Kafja përmban më shumë se 100 përbërës bioaktive. Efekti i dobishëm i kafesë në jetëgjatësi është për shkak të këtyre.”, shpjegon Dr. Fruge.


Ajo mbron zemrën
Shumë studime kanë nxjerrë në pah përfitimet e kafesë për shëndetin e zemrës. Pse është kjo e rëndësishme? Sepse sëmundjet e zemrës janë shkaktarët kryesorë të vdekjeve në mbarë botën.


Është e pasur me antioksidantë
Sëmundja e zemrës mund të jetë shkaku kryesor i vdekjes, por nuk është i vetmi. Sëmundjet si kanceri, goditja në tru, sëmundja e Alzheimerit dhe diabeti janë vetëm disa nga faktorët përgjegjës për miliona vdekje, sipas CDC. Çfarë lidhje ka kafeja me këtë? Ka antioksidantë të mrekullueshëm, të cilët ofrojnë veti mbrojtëse kundër një sërë sëmundjesh. Më konkretisht, ata kundërshtojnë veprimin e radikalëve të lira, luftojnë inflamacionin dhe reduktojnë stresin oksidativ, sipas Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit T.H. Çani.


Ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të shëndetit mendor
Shumë njerëz kanë nevojë për dozën e tyre të kafesë çdo mëngjes për t'u ndjerë mendërisht vigjilentë. Efekti i kafeinës mund të japë përqendrim më të mirë. Megjithatë, me kalimin e moshës, truri plaket, duke i bërë më të vështira disa detyra të tilla si kujtimi i informacionit, mësimi i gjërave të reja dhe përfundimi i detyrave të caktuara. Megjithatë, disa zakone të jetesës së shëndetshme mund të mbrojnë kundër rënies konjitive ose të paktën ta ngadalësojnë atë. Pirja e kafesë është njëra prej tyre.
Kafja lidhet me funksionin më të mirë të trurit, jep shumë energji dhe përmirëson humorin falë rritjes së dopaminës dhe norepinefrinës në trup. Ajo gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të Alzheimerit dhe Parkinsonit./K.C/dritare.net