Na ndiqni edhe në

Politikë

Rama: Nëse Basha nuk e do marrëveshjen e 5 qershorit, ne tërhiqemi!

Rama: Nëse Basha nuk e do marrëveshjen e 5 qershorit, ne

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së kryetarit të opozitës Lulzim Basha, i cili tha se Rama e ka hedhur në kosh marrëveshjen e 5 qershorit.

Rama tha se, nëse Basha mendon se marrëveshja është hedhur në kosh dhe nëse nuk e do më marrëveshjen ka një mënyrë shumë të thjeshtë, ta heqim, të depolitizojmë administratën zgjedhore dhe të bëjmë 2-3 ndryshime të tjera.

"Çdo pikë e kërkuar nga PD-ja do të respektohet dhe sot miratuar nga ana jonë, shpresoj ta gjejnë konsensusin edhe me palën tjetër, pjesë e Kodi Zgjedhor, PD-ja nuk ka ekskluzivitet mbi parlamentin. Nëse Basha mendon se marrëveshja është hedhur në kosh dhe nëse vërtetë nuk e do më marrëveshjen ka një mënyrë shumë të thjeshtë, ka një mënyrë për ta provuar që ekziston, ta heqim, të depolitizojmë administratën zgjedhore, të bëjmë edhe 2-3 ndryshime të tjera që ne i donim ata jo dhe unë mendoj që do i bënim mirë vendit, zgjedhjeve. Natyrisht e them këtë për të kuptuar të gjithë se e kundërta është e vërtetë, marrëveshja është aty dhe ne do të bëjmë çmos që të votohet me konsensus nga opozita parlamentare, që për fat të keq ka huqet e shtëpisë ku është rritur dhe kioskave përreth" tha ai./E.B-dritare.net