Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Alarmi për bomba në Malin e Zi, reagon Abazoviç: Nuk ka arsye për panik!

Alarmi për bomba në Malin e Zi, reagon Abazoviç: Nuk ka arsye

Në një deklaratë për shtyp mandatari për qeverinë e re malazeze, Dritan Abazoviç, ka reaguar pas kërcënimeve me bomba në vend. Abazoviç ka thënë se nuk ka vend për panik, por edhe se nuk ka çrregullim në sektorin e sigurisë në Mal të Zi.

“Qytetarët e Malit të Zi duhet të ndihen plotësisht të sigurt. Nuk ka asnjë arsye për panik. Policia duhet të veprojë në përputhje me ligjin, të bëjë të gjitha kontrollet. Është një përpjekje për të krijuar tensione dhe për të sjellë trazira te qytetarët. Nuk ka rënie në sektorin e sigurisë”, theksoi Abazoviç, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas një aktiviteti në Podgoricë.

Sa i përket seancës së nesërme, Abazoviç shprehet se ka mundësi që edhe për të, të raportohet bombë.

“Shumica e adresave IP janë nga jashtë, nga vende të tjera. Sistemi nuk mund të funksionojë aq shpejt sa do të dëshironim. Kërkesat janë duke u bërë shteteve të tjera për të kryer kontrolle. Kërkesave nuk iu përgjigjen menjëherë. Apeli im është që nuk ka arsye për panik, asgjë e jashtëzakonshme nuk po ndodh. A është një shaka e pakëndshme, një përpjekje e disa strukturave për të sjellë pak panik, një dëshirë për ta treguar sistemin më të dobët se sa është – ndoshta është një kombinim i gjithçkaje”, tha Abazovic.

I pyetur se si e komenton faktin që zyrtarët policorë nuk kanë reaguar zyrtarisht sot, Abazoviç tha se policia po bën punën e vet.

“Shumica e shkollave janë bashkëpunuese. Shumë me të cilët kam biseduar janë të vetëdijshëm se dikush dëshiron të bjerë panik. Ndoshta është më mirë që politikanët të mos i hedhin benzinë ​​zjarrit, sepse ata nuk mund të ndihmojnë”, ka shtuar Abazoviç.

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, në reagimin e sotëm ka vlerësuar se ata që janë kundër formimit të qeverisë po kërcënojnë me bomba.
“Unë nuk jam i sigurt. Nuk do ta përjashtoja. Unë nuk e kam atë informacion dhe as nuk do të shprehja pikëpamje të tilla. Kërcënimet vijnë nga ata që nuk duan përparimin e Malit të Zi. A janë këto struktura që nuk duan një qeveri të re? Është e mundur. Por mendoj se asnjë qeveri nuk është e përshtatshme për struktura të tilla”, tha Abazoviç.

Ai gjithashtu komentoi se disa deputetë nuk do të vijnë në seancën e nesërme të Kuvendit, në të cilën duhet të zgjidhet qeveria e re.
“Është e drejta e tyre legjitime. Secili duhet të zgjedhë rrugën e tij të luftës politike”, thotë Abazovic.

Le të mos i kontaminojmë fëmijët me nacionalizëm
Ai dënoi hedhjen e gurëve ndaj autobusëve në Cetinje, por edhe përdorimin e fëmijëve “në një drejtim në të cilin nuk duhet t’i përdorim ata”.

“Dënoj çdo lloj vandalizmi. Apeli im është që të gjithë ne të jemi tolerantë, të punojmë në uljen e tensioneve, të mos i kontaminojmë fëmijët me nacionalizëm”, tha Abazovic.

I pyetur se si e komenton vizitën e Gabriel Escobarit në Mal të Zi, Abazovic tha se ajo tashmë ka filluar në rajon dhe se ka tema të ndryshme, njëra prej të cilave janë sanksionet ndaj Rusisë./Xh.Xh/dritare.net