Na ndiqni edhe në

Bota

Pavarësisht vendimit të BE, Belgjika nuk hap kufijtë me vendet jo anëtare!

Pavarësisht vendimit të BE, Belgjika nuk hap kufijtë me vendet jo

Belgjika ka vendosur të mos rihapë kufijtë për udhëtarët nga 15 vendet jashtë BE-së pavarësisht rekomandimit të BE-së. Belgjika ka përmendur si arsye reciprocitetin dhe situatën e pandemisë. Me 1 korrik vendet e BE-së kanë rënë dakord për një listë me 15 vende si të sigurta, qytetarët e të cilëve mund të udhëtojnë drejt vendeve të BE-së. Sidoqoftë, kjo listë nuk është detyruese, ndaj çdo shtet mund të mbajë qëndrimin e tij në lidhje me kufijtë./L.F-dritare.net