Na ndiqni edhe në

Bota

Këta janë influncerat më të paguar në botë!

Këta janë influncerat më të paguar në botë!

Kur Cristiano Ronaldo hoqi dy shishe Coca-Cola nga xhirimi gjatë një konference për shtyp para ndeshjes vitin e kaluar, përpara se të inkurajonte njerëzit të pinin më mirë ujë, 4 miliardë dollarë u fshinë nga vlera e tregut të gjigantit të pijeve joalkoolike – duke demonstruar në mënyrë të përkryer fuqinë masive që ai dhe të famshëm si ai kanë mbi opinionin publik. Futbollisti mega yll sigurisht nuk është injorant për peshën e ndikimit të tij dhe me të vërtetë përfiton prej tij në shumë mënyra, duke përfshirë postimet e sponsorizuara për mbi 400 milionë ndjekësit e tij në Instagram.

Këta janë influncerat më të paguar në botë!

Sipas analizave nga platforma e marketingut të mediave sociale Hopper HQ, Ronaldo fiton më shumë nga çdo influencues tjetër në Instagram për postim të sponsorizuar, duke grumbulluar mesatarisht 2.40 milionë dollarë çdo herë. Edhe pse kjo e vendos yllin portugez shumë përpara paketës, kjo është ende larg nga një situatë e frikshme.

Siç tregon infografika , shumë të famshëm janë në gjendje të tërheqin shuma prej një milioni kur shesin ndikimin e tyre. Ndikuesja e famshme dhe me peshë të rëndë Kylie Jenner mund të presë të fitojë 1.84 milionë dollarë për postime të tilla, ndërsa një tjetër futbollist, Lionel Messi, përbën tre të parët me një tarifë mesatare prej 1.78 milionë dollarë.

Në listë shohim gjithashtu emra si Selena Gomez, Kim Kardashian, Ariana Grande, Beyonce dhe Dwayne Johnson megjithëse me sa tregon edhe grafiku, familja Kardashian-Jenner dominon një pjesë të mirë të listës/Statista/M.K/dritare.net