Na ndiqni edhe në

Shqip

Shqiptaro-italiani: Kur nisi lufta në Kosovë doja të lija Italinë dhe të shkoja në luftë!

Shqiptaro-italiani: Kur nisi lufta në Kosovë doja të lija

Andon Mandili, një emigrant shqiptar që jeton në Itali prej 30 vjetësh dhe punon si kopështar, ka rrëfyer historinë e tij të veçantë në “Shqip” me Rudina Xhungën. Mes shumë të tjerave, pavarësisht se ai është edhe italian po aq sa shqiptar, për shkak të gjyshit të tij, ka treguar se ka lidhje të forta me Shqipërinë dhe

"Kur qe lufta në Kosovë në 99-ën unë u bëra keq. Doja të vija në luftë, vetëm se nuk më lanë ata tek puna se sa kisha futur këmbët. Ne jemi patriot, jemi shqiptar. Një copë asphalt që të vete në fshat është minimumi", tregon ai./ J.H/dritare.net