Na ndiqni edhe në

Shqip

Nuk duam të kthehemi në Shqipëri, as të varrosemi aty. Flet Gentiana Kone!

Nuk duam të kthehemi në Shqipëri, as të varrosemi aty. Flet

Gentiana Kone, mbesa e Mustafa Merlika-Krujës erdhi sot në Shqip nga Rudina Xhunga në DritareTV për të rrëfyer historinë e jetës së saj.

E pyetur se pse u largua nga Shqipëria, zonja Kone tregoi se koha e detyroi që edhe pse me medalje të Artë, ta ndërtonte jetën larg Atdheu.

“Unë kam ikur nga Shqipëria në vitin 95’. Kur isha në Shqipëri bëra përpjekje të merrja pronat e fisit Merlikaj, por ishte e pamundur. I fituam pas 20 vitesh, nëna dhe tezet vendosën më pas t’i shisnin, duke mos menduar se do kthehej pas. Unë, nëna dhe motra nuk kthehemi, më dhemb kur e them por ne kemi hedhur një gur mbrapa kur kemi ikur. Nuk dëshirojmë të kthehemi, as të varrosemi aty. Nuk ka të bëjë me dashurinë ndaj Shqipërisë, por kanë vuajtur 3 gjenerata, edhe fëmija im do vuante ndaj ika. Humba besimin në vendosjen e demokracisë, pa fol për situatat më herët, ligjin e pronave etj. Për mua ka qenë gjithmonë diktaturë, me petkun e demokracisë. Gjatë kohës që isha në Shqipëri, ndoqa studimet, me medalje të Artë, pavarësisht problemeve që kishim si familje. Jetonim me gjyshen, nga lagjia Ali Demi, ku ishte zonë e qetë, larg njollës që kishim, ku na njihnin të gjithë. Pasi na larguan prindërit, ne u vendosëm aty ku nuk na dinin prejardhjen”, tha zonja Kone./M.K-dritare.net