Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Ndahet nga jeta aktori shqiptar, Pandi Siku

Ndahet nga jeta aktori shqiptar, Pandi Siku

Pandi Siku, aktori shqiptar është ndarë nga jeta sot. Prej kohësh ai vuante nga një sëmundje e rëndë. Siko ndërroi jetë në moshën 73-vjeçare në SHBA, aty ku jetonte prej vitit 2001.

Pandi Siku lindi më 28 korrik në vitin 1949 në Tiranë. Ai u diplomua në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë në degën e dramës dhe më pas në vitin 1973 iu bashkua trupës së Teatrit Popullor.

Filmat:

Këmishët me dyllë (1987)
Fushë e blertë fushë e kuqe (1984)
Koha nuk pret (1984)
Një udhëtim i vështirë (1977)
Brazdat (1973)
Njeriu me top (1977)
Mysafiri ( 1979 )

/L.F-dritare.net