Na ndiqni edhe në

Gatuaj në Dritare

Receta ideale për ditët e nxehta, ja si të përgatisni fërgesën verore!

Receta ideale për ditët e nxehta, ja si të përgatisni

Nuk dini çfarë të hani tani që është shumë vapë? Dritare.net ka nje sugjerim për ju, fërgesën verore.

Ja receta!

Përbërësit!

· Fërgesë verore

· 250 gramë speca

· 200 gramë sallam

· 200 gramë domate

· 150 gramë gjizë

· Nenexhik

· Kripë

· Piper

· Vaj

Përgatitja!

Marrim specat, i presim në fije të trasha i kaurdisim në një tigan. Në të njëjtën kohë që janë duke u skuqur specat, presim në feta sallamin dhe e hedhim te tigani po ku skuqen specat. Shtojmë erëzat dhe domatet e grira. Në fund shtojmë gjizën po pa e trazuar. E fusim në furrë për disa minuta, derisa lëngu të jetë tharë. Fërgesa është gati. Ju bëftë mirë!/dritare.net