Na ndiqni edhe në

Bota

Turqia ktheu kishën e famshme në xhami/ Papa Françesku thyhen heshtjen

Turqia ktheu kishën e famshme në xhami/ Papa Françesku thyhen

Papa Françesku ka thyer heshtjen pas vendimit të Turqisë, për ta kthyer kishën shekullore, Hagia Sophia në xhami.

Turqia ktheu kishën e famshme në xhami/ Papa Françesku thyhen

Papa dënon vendimin e Turqisë për transformimin në xhami, të kishës që dikur ishte një bazilikë bizantine dhe më pas xhami pas pushtimit otoman dhe pastaj u kthye në muzë, në 1934-ën.

Ky vendim i Turqisë është kritikuar botërisht nga bashkësitë fetare ndërkombëtare, kishat ortodokse, UNESCO, por jo nga Vatikani, deri më tani.

"Mendimet tona shkojnë për Hagia Sophia dhe jam shumë i pikëlluar.", tha Papa./K.C/dritare.net