Na ndiqni edhe në

Bota

Kopshti më vdekjeprurës në Mbretërinë e Bashkuar!

Kopshti më vdekjeprurës në Mbretërinë e Bashkuar!

Shenja në portën e zezë prej hekuri thotë: "Këto bimë mund të vrasin", dhe është e zbukuruar me një kafkë dhe kocka tërthore për një paralajmërim të mirë.

Paralajmërimi nuk është një shaka, sipas BBC pasi pas këtyre hekurave të zeza është kopshti më vdekjeprurës në botë. Dhe është i hapur për publikun.

I themeluar në vitin 2005, Poison Garden në Kopshtin Alnëick në Northumberland, Angli, është shtëpia e më shumë se 100 bimëve toksike, dehëse dhe narkotike.

"Përpara se vizitorët të lejohen të hyjnë, ata duhet të kenë një konferencë sigurie," tha Dean Smith, një udhërrëfyes në Poison Garden. Vizitorët udhëzohen që nuk lejohen të prekin, shijojnë apo nuhasin asgjë – megjithatë, siç vë në dukje uebfaqja , të ftuarve ende herë pas here u ka rënë të fikët nga thithja e tymrave toksikë ndërsa kalojnë.

Një nga bimët e rrezikshme që kultivohet këtu është murgjia, ose fatkeqësia e ujkut, e cila përmban akonitinë, një neurotoksinë dhe kardiotoksina. Por kjo nuk është më e keqja.

"Ndoshta bima më helmuese që kemi në të vërtetë këtu është ricina [e cila përmban toksinën ricin] e njohur më mirë si fasulja e ricinit ose bima e vajit të kastorit. Libri i Rekordeve Botërore Guinness e konsideron atë si bimën më helmuese në botë," tha Smith.

Çuditërisht, shumë nga gjërat që rriten në kopsht janë mjaft të zakonshme.

"Shumë nga bimët këtu rriten të egra në MB dhe shumica e bimëve janë jashtëzakonisht të lehta për t'u kultivuar," tha Smith. Edhe shkurret e njohura të kopshteve shtëpiake si rododendronë llogariten këtu. Këto gjethe përmbajnë grayanotoxin, e cila do të sulmojë sistemin nervor të një personi nëse hahet.

Dhe pastaj është pema laburnum, pema e dytë më helmuese në MB. Shumë njerëz i kanë ato nëpër shtëpi për shkak të luleve të tyre të bukura të verdha, por ato përmbajnë një helm të quajtur citisinë.

"Pema është aq helmuese, saqë nëse një nga degët do të binte në dysheme, të qëndronte atje për disa muaj dhe qeni më vonë vjen, e merr për ta mbajtur si një shkop në një shëtitje, shanset janë që qeni nuk do ta përfundojë shëtitjen. Është kaq helmuese", tha Smith

Disa bimë nuk duhet të hahen, preken, nuhaten ose shndërrohen në psikodelik për t'ju vrarë. Ka një bimë në kopsht që mund të të vrasë vetëm duke e prerë. Gjethet e Prunus laurocerasus (e njohur edhe si dafina e qershisë ose dafina angleze) përmbajnë dy përbërës (glikozide cianogjene dhe jone cianide) që veçmas nuk do t'ju dëmtojnë. Por nëse një kafshë do t'i bënte pure gjethet duke i përtypur ato prodhojnë gaz cianid.

Në fakt, disa nga bimët më vdekjeprurëse këtu janë burimet e kurave të shkëlqyera, si depi, i cili përdoret në trajtimin e kancerit të gjirit.

Ndoshta nuk është për t'u habitur që kopshti është pjesë e një programi edukimi ndaj drogës. Siç shpjegoi Claire Mitchell, kreu i komunitetit dhe arsimit, verilindja e Anglisë ka shkallën më të lartë të vdekjeve nga droga në Angli dhe Uells.

Në të vërtetë, kopshti kultivon "ABC e drogës", siç tha Smith: ata rritin lulëkuqe opiumi (një drogë e klasës A), kanabis (një drogë e klasës B) dhe catha edulis, e njohur zakonisht si 'khat' (një drogë e klasit C)

Por vizitorët nuk duhet të kenë asnjë ide për këtë. Siç shpjegoi Ternent, stafi në Poison Garden është i mandatuar me ligj që të monitorojë me përpikëri, të numërojë dhe të paraqesë raporte mbi bimët e tyre të drogës - dhe më pas të paraqesë prova që i kanë shkatërruar ato në fund të çdo sezoni./M.K/dritare.net