Na ndiqni edhe në

Bota

Ja në ç'gjendje është tani lideri i opozitës ruse!

Ja në ç'gjendje është tani lideri i opozitës

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny tashmë është në gjendje më të mirë shëndetësore, ka njoftuar spitali i Berlinit. Ai ndodhej në ventilim prej shumë ditësh. Navalny, u helmua më 20 gusht gjatë një fluturimi. Pavarësisht se Putin mohon çdo akuzë, Franca, Gjermania dhe Suedia, kanë konfirmuar në laboratorët e tyre, se ai është helmuar përmes një agjenti nervor, në çajin e tij.

Qeveria gjermane ka thënë se laboratorët në Francë dhe Suedi tani kanë rikonfirmuar testet gjermane që tregojnë se helmi i përdorur në Z. Navalny ishte Novichok. Rusia ka thënë se Gjermania nuk i ka dhënë asnjë detaj në lidhje me analizat e liderit rus./L.F-dritare.net