Na ndiqni edhe në

Bota

A do të marrin tituj mbretërorë fëmijët e Harry dhe Meghan!

A do të marrin tituj mbretërorë fëmijët e Harry dhe

Pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II , fëmijët e Princit Harry dhe Meghan, Archie dhe Lilibet, teknikisht u bënë princ dhe princeshë.

Një dekret i lëshuar nga Mbreti George V në 1917 kufizon titujt e princit dhe princeshës për fëmijët e monarkut, fëmijët e djemve të monarkut dhe djalin më të madh të gjallë të djalit të madh të Princit të Uellsit.

Por mbetet ende një pyetje nëse fëmijët e Dukës dhe Dukeshës së Sussex do të trashëgojnë titujt që kur çifti u tërhoq si anëtarë të familjes mbretërore në vitin 2020 dhe ndaloi përdorimin e emërtimeve të tyre.

Që nga vdekja e Elizabeth të enjten, rendi i trashëgimisë është përditësuar në faqen e internetit të familjes mbretërore. William, tani në radhë për fronin, është bërë Princi i Uellsit ndërsa gruaja e tij është bërë Princesha e Uellsit.

Por ndërsa fëmijët e Harry-t janë ngjitur në vendin e gjashtë dhe të shtatë në radhën e pasardhësve, ata janë ende të listuar si Master Archie Mountbatten-Windsor dhe Miss Lilibet Mountbatten-Windsor që nga 11 shtatori. Pallati Buckingham ende nuk e ka sqaruar statusin e tyre.

Monarku ka fuqinë për të ndryshuar rregullat dhe Meghan vuri në dukje se Elizabeth kishte dekretuar në vitin 2012 që të gjithë fëmijët e Princit William dhe gruas së tij, jo vetëm më i madhi, do të ishin princa dhe princesha./Newsweek/M.K/dritare.net