Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive me Covid-19 dhe gjendja në Infektiv

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive me Covid-19 dhe gjendja në

Sot vendi ynë ka regjistruar sërish shifra të larta të rasteve me koronavirus dhe humbje jete.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se, në 24 orët e fundit janë regjistruar 93 raste të reja pozitive me Covid-19 dhe 4 vdekje.

Por si është shpërndarja gjeografike e rasteve aktive dhe si paraqitet gjendja në spitalin Infektiv, ku po marrin trajtim pacientët?

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve është si më poshtë:

Tiranë 591

Durrës 229

Shkodër 178

Vlorë 120

Lezhë 68

Fier 42

Kukës 41

Korçë 34

Elbasan 33

Berat 25

Gjirokastër 22

Dibër 18

Ndërsa gjendja në Infektiv, aktualisht janë të shtruar 72 pacientë në spital, 8 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 4 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rëndë./E.B-dritare.net