Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Rama me fjalë të shenjta: Shpërndahuni nga zjarri mos të ketë me çfarë të ndizet!

Rama me fjalë të shenjta: Shpërndahuni nga zjarri mos të

Kryeministri Edi Rama, mëgjesin e sotëm ka ndarë në Facebookun e tij një histori sesi Amër Ibnul Asi, pasi mori udhëheqjen e Shamit, diti si të bindë popullin të shpërndahet që të mos përhapej kolera.

Postimi i Ramës:

Amër Ibnul Asi, kur mori udhëheqjen e Shamit në kohën e Omerit r.a iu drejtua popullit me këto fjalë, pasiqë ishte shfaqur sëmundja e kolerës, duke thënë:

“O ju njerëz, kolera është si zjarri i ndezur dhe ju mund të jeni lëndë djegëse e tij, andaj shpërndahuni që zjarri (kolera) mos të ketë me çka të ndizet dhe kështu ai shuhet".

Kur e ndëgjuan, u shpërndanë dhe shpëtuan me lejen e Allahut./E.B-dritare.net