Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

8 minutat që trazuan botën, publikohen pamjet e rralla të George Floyd  gjatë arrestimit!

8 minutat që trazuan botën, publikohen pamjet e rralla të George

Tabloidi britanik Daily mail, ka publikuar së fundmi disa pamje të patransmetuara të momenteve të para të arrestimittë George Floyd me datën 25 maj në Minneapolis .

Videoja tregon momentin kur polici i kërkon Fl


oyd që të hapë makinën, ndërsa njëri nga policët i drejton armën në kokë, dhe Floyd i paarmatosur dhe me duart lart, lutet që të mos e shqetësojnë, ndësa ai nis edhe duke qarë.

8 minutat që trazuan botën, publikohen pamjet e rralla të George

Floyd i rezistoi arrestimit, ndërsa policia u detyrua ta vendosë atë në pjesën e pasme të makinës, duke u thënë atyre se vuan nga klaustrofobia dhe ankthi.

“Ju lutem oficer, mos më qëlloni”, Floyd i drejtohet policit duke qarë.

Më pas oficeri e shtrin Floyd në tokë, dhe për 9 minuta i mban këmbën në qafë, ku ai ndërroi jetë.

Pas atij momenti, jo vetëm SHBA, por mbarë bota u përfshi nga protesta të dhunshme, masive dhe me pjesëmarrje me miliona persona që dënuan veprimin e policisë dhe racizmin në përgjithësi./I.M-Dritare.net