Na ndiqni edhe në

Modë

Sfida interesante Bum Muzeu më i mirë, vë në dukje ndryshimet e modës ndër vite!

Sfida interesante Bum Muzeu më i mirë, vë në dukje

Muzetë në gjithë botën kanë marrë një sfidë të guximshme. Ata kanë postuar fotografi të statujave, pikturave dhe objekteve të tyre për të gjetur Bum Muzeu më i Mirë.

Hiti i mediave sociale u fillua nga Muzeu Yorkshire në New York, muajin e kaluar në përpjekje për të argëtuar vizitorët gjatë mbylljes.

Por nëse fotografitë kanë treguar diçka, është se prerja ideale ka ndryshuar ndjeshëm.

Specialisti i modës, Sam Amos shpjegon: “Fundet kanë ndryshuar përgjatë shekujve në varësi të cilësive që një shoqëri dëshiron të komunikojë në atë kohë. Dhe çuditërisht, kjo tenton të diktohet nga ana jonë financiare”.

Në Greqinë e Lashtë, artistët ishin të fokusuar pas krijimit të formave perfekte, perëndeshat si Afërdita i zotëronin ato në artin e grekëve.

Sfida interesante Bum Muzeu më i mirë, vë në dukje

Filozofi Aristoteli shkroi se sfera ishte forma më e përsosur dhe prandaj nuk është për t’u habitur që fundet klasike ishin të rrumbullakëta dhe simetrike.

Në epokën Victoriane një bel i hollë dhe të pasme ishin në modë, kjo më shumë nga tendenca e korseve.

Ata rrezikuan shtypjen e kockave dhe organeve, vetëm për të veshur fustanin perfekt.

Në vitet 1920 moda mori një kthesë drejt komoditetit.

Vitet 1950: Ylli Marilyn Monroe u bë poster për dekadën, të gjitha donin të dukeshin si ajo.

Sfida interesante Bum Muzeu më i mirë, vë në dukje

Pas luftës gratë përqafuan anën e tyre sensuale, me fustane që tërhiqeshin deri në bel.

Vitet 1960: Xhinset dhe pantollonat kapri ishin të popullarizua nga legjenda e filmit Audrey Hepbrun.

Vitet 1970: Këmbët e gjata dhe një fundi i shkurtër, ishin trendi i momentit.

Mendoni Farrah Fawcett nga Engjëjt e Charlie në TV.

Sfida interesante Bum Muzeu më i mirë, vë në dukje

Sfida interesante Bum Muzeu më i mirë, vë në dukje

Vitet 1980 vënë theksi tek palestra, duke u përqendrua tek këmbët. Ky trend bëri që shumë vajza të ushtronin sporte rregullisht.

Vitet 1990: Ardhja e ikonave të Girl Power dhe Spice Girls do të thoshte një punë të palodhur në palestër për të arritur atë tonifikim.

Vitet 2000: Atëherë këngëtarja amerikane Jennifer Lopez na bëri të mendonim se të pasmet e mëdha mund të jenë më të mirat.

Sfida interesante Bum Muzeu më i mirë, vë në dukje

Sfida interesante Bum Muzeu më i mirë, vë në dukje

Pasardhësja e Jennifer Lopez, natyrisht që është Kim Kardashian, me të pasmet e saj të bollshme vendosi një standart të ri. Por asnjë ushtrim nuk ishte i efekshëm për vajzat që donin që të ngjajnë me Kimin. E vetmja mënyrë ishin operacionet plastike, deri kur u kuptua rreziku i tyre.

Në ditët e sotme duhet ta duam trupin tonë dhe të përqafojmë format tona natyrale, sido qofshin ato. Ne e dimë që përsosmëria në Instagram shpesh krijohet nga drita e mirë, make-up-i i mirë dhe filtrat./R.P-dritare.net